Når forandringens vinde blæser, bygger nogle læhegn, mens andre rejser vindmøller
Jeg forstår ærlig talt ikke, hvordan det kan genere folk, at nogen i familien får børn på samme tid som en selv.
Min bror fik en datter fire måneder før, jeg fødte min søn, og min svigerinde og jeg har brugt hinanden utrolig meget til at snakke baby ting og har haft og har stadig rigtig meget glæde af hinanden, - og det samme har vores unger.
Jeg ville da blive vildt såret, hvis min bror og svigerinde gik rundt og troede, jeg var blevet gravid med nummer to, blot fordi de ventede den første

Mine forældre fik fire børnebørn i løbet af 2,5 år, og de fire nyder kun godt af hinanden, og ingen af os forældre har "taget skade af" at dele opmærksomheden.
Jeg forstår godt, det kan være svært, at andre blot skal kigge på hinanden for at blive gravide, når I skal kæmpe for det, men sådan kan man ikke gå rundt og "straffe" folk for noget, ingen af jer kan gøre noget ved.
Hvis det bliver for meget for dig med hendes baby snak, må du fortælle hende, hvordan du føler, og at du ikke har overskud til at høre på det pt, da det fylder meget for dig, at I skal kæmpe for det - det vil de fleste kunne forstå.
Held og lykke med projektet

Anmeld