Anonym skriver:
Eller er det bare mig??
To hold venner skal holde nytårsaften sammen og der vil jo så være 4 voksne og 4 børn. Børnene er 9,5,4 og 2 år.
Det ene barn drikker ikke sodavand og de to voksne drikker meget lidt.
Det ene hold mener der skal være 10 liter sodavand fordi deres 3 børn (dem på 9,4 og 2år) drikker VOLDSOMT meget sodavand.
Altså okay det er nytårsaften, men jeg er i chok. Det er da uhørt meget sodavand når man tænker på at det primært er til tre børn og de to af dem er små.
Synes I det lyder fint eller er det for meget? Børnene har så åbenbart frit slag og der mener jeg jo at man som forældre skal hjælpe dem med at begrænse det.
Hold da op, deres tænder er faldet ud før de er fyldt 20

Hvis de synes der skal 10 l. Sodavand på bordet til 2 børn så synes jeg de skal gå ud og investerer i 10 l. Sodavand til deres børn, da det lyder absurd. Vi bliver 5 voksne og 1 barn og vi har kun købt 4 flasker sodavand på 1,5 l ind.
Anmeld