Kriseplaner i vuggestuen ifht influenza A

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

28. juli 2009

Vingummien

Diana... skriver:



Nej det har der faktisk ikke.


Oki kan være det er ved at løbe ud igen, for det gjorde det jo også sidst de havde det oppe at vende

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

28. juli 2009

Mca<3

Zeta skriver:



Har man først fået det eller er i nærheden af det, så hjælper vacine intet, det skal man have 2 gange i træk over en periode på flere uger, før man danner antistoffer, og det er ikke engang nogen garanti.

Vacinerne som sundshedsstyrelsen har bestilt i England, skal bruges til efteråret, når det leveres, og når folketinget har besluttet hvem der skal have dem. Nok alle ældre, børn og folk med kroniske lidelser.

Bryder det alvor ud, så plejer det at være sent efterår, starten af vinter som enhver anden influenza. Man regner med at 5-6.000 dør af denne influenza herhjemme denne særson. Lidt uhyggeligt


Ved du om små børn er meget udsatte og kan de nemt overleve ???  Hilsen en nervøs mor

Anmeld

29. juli 2009

qp

Interessant at se hvor forskelligt  vi forholder os til influenza a. Tak for jeres input i denne debat

Kh M

Anmeld

29. juli 2009

1977

Profilbillede for 1977
Diana... skriver:



Jamen det er jo fordi det en ny sygdom der kommer til danmark at folk panikker men som en skriver forkølelse i vinters var slemmere og en alm influenza er os slemmere og mange andre sygdomme vi har i danmark men panikker de ikke over for det jo bare alm i danmark.




Den er altså ikke ny. Den har været her før og folk der er født før 1957 har allerede antistoffer i sig. Dvs at de ældre mennesker der er så uheldige at dø af influenza A er de svage og syge ældre. Men de vil også kunne dø af en "alm" influenza.

Desuden er det ikke helt den samme type A vi har i DK som de har i Mexico. Den har muteret og er blevet mere mild. Derudover er jeg stærkt overbevist om at vi ikke vil få det høje dødstal, der er spået. Vi i DK er mere sunde og har en bedre hygiejne end fx Mexico.

Og hvis man bare husket at vaske eller spritte hænder, ja så er man allerede  et godt stykke af vejen.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.