Som tiden skrider fremad, og som plukveerne gør mere og mere ondt, er jeg begyndt at tænke over smerterne ved at føde naturligt.
Jeg er ikke så bekymret for, at noget skal gå galt - det er (indtil videre i hvert fald
) bare smerterne, som bekymrer mig...
Er der nogle derude, som både har prøvet at føde naturligt og få planlagt kejsersnit, og som kan dele fordele og ulemper ved begge metoder - og selvfølglig, hvad man helst foretrækker? 
Jeg har ikke prøvet begge dele da jeg er første gangs mor, men jeg vil da dele min naturlige fødsel med dig 
Jeg synes virkelig at det der gjorde mest ondt var veerne op til presse veerne. Jeg fik dog en blokade fordi de veer simpelthen slet ikke var til at holde ud (havde planlagt at føde i vand, så øv øv), men efter blokaden så kom presseveerne og de gjorde ikke ondt, faktisk så synes jeg slet ikke det gjorde ondt at føde, det føltes mere som at skulle skide den største l*rt ud
hehe, ja undskyld mit franske.
Så selvom man har ondt op til, så kan fødslen altså godt være mindre smertefuld end man lige regnede med
Det er MEGET forskelligt fra fødsel til fødsel tror jeg..
Og det er fuldtændig glemt ligeså snart man har trolden i sine arme 
Anmeld