Anonym skriver:
Okay tak for svar. Jeg håber ikk der er noget.
Men sidst jeg gik til lægen undrer jeg mig over hun bare lige kigget og sagde set så fint ud.
Jeg har fået vaccinen det er 2-3 måneder siden jeg fik sidste stik
Altså lægen som undersøgte dig ved godt at man ikke kan se celleforandringer med det blotte øje, så mon ikke hun bare har kigget efter om alt har set normalt ud (fysisk).
Vacc. dækker desværre ikke alle HPV vira og man kan godt være blevet smittet uden man opdager det.
Synes det er fint, hvis du tager til lægen og så sørg for at komme til undersøgelse så ofte som lægen mener at du skal. Enten hver 3 år eller hvert år.
Du skal også vide at ikke alle celleforandringer giver cancer. Det findes i mild, mellem og svær grad. Nogle gange forsvinder de af sig selv og ved mellem/svær celleforandring får man keglesnit. Så længe man husker at få de undersøgelser man skal, og opdager det i tide, så er man godt hjulpet. Livmoderhalskræft gør ikke ondt, ligesom brystkræft, derfor det er så svært at vide om man har det.
/Fenja 
Anmeld