Antal faddere!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

26. juli 2013

Ciss

Jeg bar selv første barn til dåben. Der var to faddere, en fra hver side af familien.

Anden gang var det aftalen, at min mand skulle bære lillebror, men han fik sceneskræk i sidste øjeblik, så jeg måtte overtage. Også denne gang var der en fadder fra hver side af familien.

Jeg synes, det er et ok faddersystem, sålænge man har kontakt med begge sider af familien, for vi slap en masse vanskelige diskutioner. Min mand valgte en fra sin familie og jeg valgte en fra min.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

26. juli 2013

MHB

Vores søn skal døbes i august. Hans gudmor er min gode veninde og er slet ikke i tvivl om at hun er den rigtige, og hun er så glad for at have fået en mere officiel rolle i Carls liv. Som faddere er det min kærestes søsteren og min storesøster og det er det. 

Hvis vi skal have flere børn døbt så ser vi på til den tid hvem vi synes det skal være i forhold til barnet og vores liv på det tidspunkt. Det kan være de samme men også nogle helt andre :-) 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.