Muhmi skriver:
Kan man sådan fra den ene dag til den anden bare få gigt?
Jeg er vågnet i nat ved at min finger bare gør helt vildt ondt, det spænder i den og det føles virkelig som det alle de ældre mennesker har beskrevet når de har beskrevet deres gigtfingre.
Men kan det virkelig lade sig gøre at jeg allerede skal have gigt som 28 årig? Jeg har altid haft hybermobile led og har fået at vide at jeg tidligt kunne få gigt, men vel ikke så tidligt?
Jeg er jo ikke engang færdig med at få børn, men det kan jeg da godt se at jeg er hvis jeg skal have gigt nu, for så orker jeg da ikke at skifte ble og tøj på dem
Åh nej...
Er den hævet?
Min mor har gigt, og i begyndelsen var hendes ene finger meget hævet.
jeg er også hypermobil, og har nogle dage rigtig ondt i fingre/knæ, men det forsvinder som regel igen efter nogle dage 
Og man kan få al mulig medicin og sprøjter osv, så du behøves ikke være færdig med at få børn
Min mor har haft gigt i 25 år, og har f.eks. stadig et fuldtidsjob(hvilket jeg synes er virkelig flot) 
gå til lægen, hvis det ikke bliver bedre
han kan tage blodprøver for at se, og du har betændelse i kroppen. Det er bedst at komme i behandling hurtigst muligt 
Jeg
for, at smerterne forsvinder igen 
Anmeld