LilleChelle skriver:
Puha, læste lige Stine's tråd om Albertes start i dagpleje. Og så går det op for mig at jeg virkelig frygter starten i vuggestuen om 2 uger
Jeg føler mig slet ikke klar til at aflevere ham hos nogle fremmede mennesker
Han er kun 8 måneder til den tid, og kan hverken sidde, kravle eller gå - jeg frygter at han bare kommer til at ligge og græde fordi pædagogerne selvfølgelig ikke kan være hos ham hele tiden. At alle de andre børn tager hans legetøj og at han bare bliver trynet
- Vi skal ned og besøge vuggestuen imorgen, men hold op hvor bliver jeg ked af det når jeg tænker på at han allerede skal afsted
Min søn startede i dp da han var 9 mdr, lige blevet!
Og han er simpelthen så enormt glad for at være derovre! (: Hun er den dejligste glade person man kommer til hver eneste dag, roser ens barn, har altid noget at fortælle og noget der er observeret :-)
Jeg tager ikke sorgerne på forskud - da det vil bekymre mig lang tid op til der skal ske noget. Så går den, går den! Og går den ikke, må man jo tage tingene op til den tid ;-) Hehe.
Men det er da en mærkelig fornemmelse, men heldigvis kan man køre dem ind som det passer én selv og barnet - og man vænner sig alligevel hurtigt til der, når bare man ved de har det sjovt og dejligt hvor de er! :-)
Anmeld