Menstruations kop.!! :D

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1. februar 2013

Carina:-)

Aagaard skriver:



Jeg syntes ikke det er værre end at tage en tampon ud.
Jeg har i det år jeg har brugt den aldrig oplevet at få blod på fingrene ved det.
Mht til at det er ulækkert med blodet, så syntes jeg faktisk at det er meget værre, mere ulækkert at have et bind på med blod + bakterier (deraf lugten) på.
Blodet i koppen hældes bare direkte ned i WC'et (jeg sidder oftest på wc'et når jeg skal tømme den.) og så ser man det jo nærmest ikke.

Jeg er virkelig glad for min



Det kunne godt være man skulle prøve en så

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

1. februar 2013

Eliza

Tør ik bruge min. Har prøvet 1 gang og det virkede som om der kom undertryk i  Er så bange for at jeg ik kan få den ud 

Anmeld

1. februar 2013

Anonym8827

Jeg troede også at der kom undertryk i, men det væk. Men forståeligt nok.

Anmeld

1. februar 2013

Tranebaer

Mitallerstørsteønske skriver:

Ja

Jeg har lige fået en menstrutions kop, og satte den op, med en smule besvær, men altså jeg har også den store str, da jeg er bange for ellers at bløde igennem.
Koppen kan holde op til 10 år siger de, da den er af natur silikone.
Den kan holde til 10 timers brug
Og kan indeholde forskellige ml.
Man kan sove med den eller svømme siger de.
Den skal gerne ud og skyldes med varmt vand efter udtagning.

Jeg kan ikke mærke noget, og den er behagelig at have i.
Så piger, hvis i har en travl dag eller bløder meget, kan den her kop anbefaldes.

Her er linket: http://www.organicup.dk/
Eller: http://ladycup.dk/menstruationskop-1?gclid=COb70de kjrUCFUh2cAodMXUApw



Har du købt den fra organicup eller ladycup?

Jeg har en ladycup, og min veninde en organicup. Har set dem ved siden af hinanden, og der er ret stor forskel. Hun er enormt glad for sin, men jeg er ikke helt tilfreds. Købte ellers netop ladycup, fordi den havde fået bedst anmeldelser. Men hvis der er flere med gode erfaringer fra organicup, kunne det være den skulle prøves.. For det er trods alt langt mere hygiejnisk, økonomisk og (når den sidder rigtigt) rarere end bind og tamponer..

Anmeld

1. februar 2013

Smilehul

Ej puha, en kop oppe i en, som man selv skal tage ud og vaske. Puha! Det er over min grænse..

Hurra for bind, som bare pakkes ind og i skralderen! Synes også, det er ret ulækkert at gå og tænke på at blodet opsamlet oppe i en?

Anmeld

2. februar 2013

roenlund

Jeg har overvejet det så mange gange men har ikke ville smide penge efter noget jeg ikke var sikker på at få brugt...

Hvordan gør i med at koge den? har i en gryde der kun bliver brugt til det eller

Anmeld

3. februar 2013

Aagaard

Eliza skriver:

Tør ik bruge min. Har prøvet 1 gang og det virkede som om der kom undertryk i  Er så bange for at jeg ik kan få den ud 



Der bliver undertryk! Det er sådan du er sikker på at den bliver siddene, det udløser du ved at klemme om det nubrede område nederst på koppen når den skal ud samtidig med at du slapper af i musklerne i underlivet.

Anmeld

3. februar 2013

Aagaard

roenlund skriver:

Jeg har overvejet det så mange gange men har ikke ville smide penge efter noget jeg ikke var sikker på at få brugt...

Hvordan gør i med at koge den? har i en gryde der kun bliver brugt til det eller



Jeg skolder den i et krus. Hælder vand fra koge kedlen over 1-2 gange i døgnet. Start og slut menses bruger jeg klortabletter til at opløse i vandet.

Anmeld

3. februar 2013

jydeinden

har godt hørt om dem, men for mig er det rigeligt overskridende med tanken om tampon så jeg holder mig bare til bind.. muligt det er dyrere

Anmeld

6. februar 2013

Anonym8827

Det er også fint at man finde hvad der passer en bedst.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.