NU er det officielt! Jeg HADER Halloween!
Ikke nok med at stillingen ikke blev min, så fulgte bilen og vi fik fat i en mekaniker. Han ringede her til aften og fortalte at bilen er kaput, færdig, død!!!! 
Amen for fanden da.. Vi endte med bare at grine af det hele af ren frustration!!
Og så snakkede vi om at for de penge vi kunne få for vores bil der er på vej til skrot, måtte kunne købe en cykel... Til min arbejdsplads er der 15 min i bil og ingen busforbindelser her fra vores nye hjem og så er der lige 5 måneders vintertid i vente med ja sikkert vildt meget sne!! 
Og så ville det betyde at Frank er den eneste der kan hente og bringe Elias - og vi har skiftende arbejdstider så om morgenen eller efter arbejdstid ville vi heller ikke få det til at hænge sammen!
Jeg skulle aldrig have spurgt hvad der ellers ville komme i kølvandet på dette afslag først på dagen... For nu kommer det da bragende!!!! Og vi havde lige kort snakket om at når jeg fik arbejde så skulle vi spare op til en ny bil!
Så de 2000kr vi brugte på at få bremserne ordnet sidste torsdag er penge ud af vinduet! Det er det værste! Nej en dag altså.....! 
MEN så trådte min mor til... Ud af det blå og vil låne os penge til en ny bil!!!!! 10.000kr!
Vi har købt brugt før og det kan man altså få fine biler for. Min der er skrot, er trods alt blevet 10 år gammel. Vi havde dog bare håbet på at den holdt vinteren over. Men den er stået af 3 måneder før syn!
Er taknemmelig for min mor og for at have taget en lang uddannelse så hun har den mulighed! Det er der ikke mange andre der har i nødens stund!
Så Halloween i sig selv er ikke helt så slem som da jeg startede indlægget! 
Så biljagten er gået ind når Frank kommer tilbage fra familie gymnastik med Elias 
Anmeld