Så er det i morgen Rose springer ud som vuggestuebarn

Jeg har det virkelig forfærdeligt med det, og kunne jeg, blev jeg hellere hjemme noget længere. I morgen sker der godt nok ikke så meget. Vi skal bare lige være der en times tid og have noget info, lige lære dem og kende og omvendt, men jeg har en meget stor knude i maven, og det føles bare helt forkert at sende hende ud i den store farlige verden lige nu. Lige nu føles det vitterligt som om, at det er et svigt!
Hende og jeg har et helt utroligt bånd, og selvom jeg har forsøgt ikke at gøre hende morsyg, er det som om hun kredser om mig altid. Hun er så glad for mig, opholder sig altid i nærheden af mig, og "mor er bedst" altid. Så pludselig at efterlade hende i fremmede arme og så gå. jeg græder faktisk ved tanken. For det går jo også den anden vej - Hun er MIT ét og alt, og tanken om de timer i hverdagen jeg ikke skal se hende, smerter mig.
Heldigvis har hun kun en deltidsplads, da vi begge har få timer i det daglige, men stadig. Jeg har det SÅ forfærdeligt med det!!
Hvordan har i klaret opstarten som forældre, som mor?
Anmeld