Samme mærke kan godt have forskellige modeller og pasformer, så der må du prøve lidt forskelligt.
Sandaler:
Når hun ikke er ældre skal det være med snude og hælkappe og de skal støtte godt om anklen. Vælg nogen, der kan justeres både ved anklen og nede på selv foden, da de så kan sidde godt hele sæsonen. Husk 1 cm voksetillæg. Vi endte med et par ECCO, da det var dem der sad bedst, selvom jeg havde været lidt forelsket i et par Bisgaard, men de sad bare ikke godt på hans fod. Det gjorde de Angulus han prøvede heller ikke, så prøv forskellige mærker.
Sko:
Jeg foretrækker altid skind, da det er åndbart og et naturmateriale og det kan vedligeholdes, så skoen holder sig nogenlunde pæne hele sæsonen, men det kan ikke undgås at de bliver slidt. Her endte vi med et par knaldgule Bisgaard, som sidder rigtig godt på hans fod (selvom sandalen i samme mærke ikke gjorde).
Gummistøvler/Termostøvler:
Her har vi et par termostøvler fra vinteren som han stadig kan passe, så vi venter med gummistøvler. Hvis jeg skulle ud at købe nu ville jeg vælge gummistøvler med en ekstra sål og tykkere strømper, så kan man senere tage sålen ud og så passer de i længere tid. Termostøvlerne bliver jo snart for varme.
Hjemmesko:
Her bruger vi skindfutter, da de er åndbare og er det der minder mest om at gå på strømpesokker. Jeg synes at det er vigtigt især for de små at de kan bevæge fødderne naturligt, så ingen hårde såler i hjemmesko her. Der findes mange mærker. Om vinteren vælger jeg nogle, hvor der er for i, så de også luner lidt ekstra.
Anmeld