fru r skriver:
Åh piger - der er jo så meget pres på med de kære børns udvikling og SP stresser en. Min baby på snart 9 mdr kravler ikke endnu
har bare brug for at høre om der er andre derude? Vi træner i at trille hver dag, da han heller ikke rigtigt gør det og det jo næste skidt til at kunne kravle. Øv det er jo med til at udvikle en masse hos børnene og derfor er der vildt meget fokus på - du skal kravle nu!!!!! Får næsten helt pres over alt skal gå så stærkt, kommer det ikke når det kommer? Ved selvfølgelig godt de skal stimuleres men føler ikke jeg kan/skal gøre mere end jeg gør nu.
Jeg sprang selv mit kravlestadie over og rejste mig op og gik på min 1 års fødselsdag. Måske han er ved det samme. Han har heller aldrig været god til at ligge på maven og er det stadig ikke helt. Så hjælper jo heller ikke men han ællllsssskkkkeerrr at sidde op og kan se han meget gerne vil stå også! Så de kommer nok :-) havde bare lige brug for at læsse ud og høre lidt trøstende hvis der er nogle der oplever eller har oplevet det samme.

ville lige sige min søn er 11 MDR imorgen og han kravler endnu ikke !! - og han har heller ikke været vild med at ligge på maven, men det er bleven bedre.
Her er Sp'en ikke efter os, om at han ikke kravler, dog er vores søn født 33+3 og havde en lidt hård start på livet.
men jeg har det sådan at han bare ikke må være klar til det, det kommer jo når de er klar..
Han startet i VS den 1 Marts, og der sker virkelig ting.. han kæmper for at kravle , men han har endnu ikke funden tikniken ..
bare vent selvom "hårdt" og trist at se andres børn kravle, så kommer det til din søn når han er klar
..
Anmeld