An&Jo skriver:
de må ganske enkelt ikke hvis de ikke har et ærinde hos JER.. at hans kone lige er i genbrugen er bare ærgeligt, så må han parkere derhenne..
desværre er der mange der tror de kan tillade sig det, for det er jo bare lige for kort tid, men man må faktisk ikke.. det er jo privatgrund, og var jeg jer, så ville jeg nok sætte et stort skilt op hvor der står parkering forbudt medmindre de har et ærinde i privaten..
forstår de det ikke, så er det ud og fortælle dem hver gang i opdager det at det altså er privatgrund..
Jeg var meget i tvivl om, om deres holden der gik ind under det man kalder 'af- og pålastning', som jeg lærte om til kørekort
.. Ville ikke risikere at komme ud og være lidt småsur, og så få smidt i hovedet, at de faktisk gerne må holde der
Ved ikke lige, hvorfor jeg har tænkt på det sådan..
Jeg har overvejet at sætte et hegn op, så de slet ikke kan komme der ind
, men det er jo så også træls for os, når vi får gæster, så det kan godt ske, at det med skiltet er den bedste løsning, og hvis de ikke forstår det, så må jeg jo være den sure kvinde, der konstant skælder ud på folk 

Anmeld