Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Jonathan var 6 mdr. da den første lille perle kiggede frem Han er 18 mdr nu og mangler kun de to hjørnetænder i overmunden som skal komme helt på plads.
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
min datter var så 16 mdr da hun fik sin første tand
nu 2 mdr efter har hun 7 tænder...
så ja, hun har været hårdt ramt de sidste 2 mdr
LunaLykke skriver: Ja jeg spørger fordi jeg ikke helt ved om Julia er ved at få tænder. Hun er begyndt at blive meget ked af det om aftenen og græder meget. Hun er ikke sulten, har ren ble og falder lidt til ro fordi hun ligger og blunder. Men ikke ret længe, så vågner hun og piver igen. Men så på et splitsekund kan hun blive glad igen og smile til mig hvis jeg pludrer eller tumler lidt med hende . Hun plejer aldrig at blive så ked af det på den måde, KUN når hun er sulten og det går lidt for langsomt med at lave flaske. Så jeg tænker om hun måske er ved at få tænder?? HUn er 4 mdr om en uge, så synes bare det virker ALT for tidligt! Men. Hvornår fik jeres tænder? Måske jeg så kan få en fornemmelse af hvornår det er normalt og sådan.
Ja jeg spørger fordi jeg ikke helt ved om Julia er ved at få tænder. Hun er begyndt at blive meget ked af det om aftenen og græder meget. Hun er ikke sulten, har ren ble og falder lidt til ro fordi hun ligger og blunder. Men ikke ret længe, så vågner hun og piver igen.
Men så på et splitsekund kan hun blive glad igen og smile til mig hvis jeg pludrer eller tumler lidt med hende .
Hun plejer aldrig at blive så ked af det på den måde, KUN når hun er sulten og det går lidt for langsomt med at lave flaske. Så jeg tænker om hun måske er ved at få tænder?? HUn er 4 mdr om en uge, så synes bare det virker ALT for tidligt!
Men. Hvornår fik jeres tænder? Måske jeg så kan få en fornemmelse af hvornår det er normalt og sådan.
Hjalte var 4,5 måned da han fik hans første tand.
TrineCT
Det kan sagtens være tænder! Min søn fik tænder for en uge siden, og han er lige blevet 4 mdr.
for at det er tænder der er på vej!
Zibi_84 skriver: Det kan sagtens være tænder! Min søn fik tænder for en uge siden, og han er lige blevet 4 mdr. for at det er tænder der er på vej!
Jeg håber lidt at det er tænder, så ved man da hvad det er!
Min søn fik de første 2 et par dage inden han blev 8 mdr. Opdagede dem kun fordi han bed mig i fingeren, mens vi sad i en tourbus i New York
De næste 2 kom 4 mdr. efter
Oscar var 6 mdr. og der kom 2 på samme tid .. Han havde "Tegnene" på det allerede da han var 4 mdr. Og det var et rent helvede de 2 mdr.. Årrh hvor var vi trætte Håber snart hendes tænder vælger og komme frem <3
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128