Hej piger!
Hvornår kan de små bebser tidligst komme i vuggestue?
Jeg havde planlagt at skulle gå hjemme til august 2012. Fødte i august i år. MEN! Jeg har gået hjemme siden 2. marts 2011. Så snart 8 mdr. Og selvom jeg nu har min dejlige dreng herhjemme, er jeg ærlig talt ved at rådne op af kedsomhed. Og det gør mig ked af det. Er trist, har ingen energi, og såååå rastløs.
Vi har to store hunde som sviner meget, så hver formiddag når sønnen sover gør jeg rent. Det tager som regel 2 timer, så jeg når lige at blive færdig, og sommetider også at spise, før han vågner. Vi plejer at starte hans formiddagslur med en gåtur. Resten af dagen er han vågen 2 timer, sover en halv, vågen 2 timer, sover en halv. osv.
Så som i nok kan læse har jeg INTET tid til mig selv. Det eneste mit liv handler om er baby og rengøring.
Jeg føler at min hjerne er skrumpet ind til en rosin, jeg føler mig så understimuleret! Jeg ville så gerne igang med at læse, og overvejer nu at starte op på vinterstudie her til februar. Det vil så betyde at min søn skal i vuggestue når han er cirka 7 mdr. er det meget dårligt for ham?
Jeg kan starte mit studie med hjemme studie, sådan at jeg er hjemme hele tiden og han ikke skal være i vuggestue for længe af gangen.
Ved godt folk siger man skal nyde det og jeg vil fortryde også videre. Men det tror jeg altså ikke. Jeg har det ikke godt med mig selv mere.
Prøver at lave ting i hverdagen. Vi går til babysvømning 2 gange om ugen, og besøger familie så meget vi overhoved kan. Jeg har desværre ikke så mange veninder tilbage, da de ikke helt er babyklar.
Ååårh!!!!!!!!! Er jeg en dårlig mor fordi jeg ikke elsker at rende rundt herhjemme? 
Anmeld