Hurtig hjælp budget

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

28. september 2011

Mca<3

henh01 skriver:



Hejs.

Vi er 2 voksne, en på 7 år og en på 11 mdr og vi lever for 600 kr om ugen (alt inkl. undtagen bleer da vi køber store partier hjem af gangen)

Vores madplan ser således ud:

Mandag - blæksprutte med kartofler og hollandaise (AD!)
Tirsdag - farsbrød med kartofler, grøntsager og kartofler
onsdag - Koteletter i paprikasovs m. ris og rodfrugeter
torsdag - boller i karry med ris og kogte gulerødder og bønner
fredag - lammemørbrad i hvidløg med grønt og ovnkartofler
lørdag - til fødselsdag og spiser ikke hjemme
søndag - rugbrød med lækker pålæg

Vi handler ind i fakta og køber også for de 600 kr 1 MME til 60 kr, vådservietter osv.

 



Imponeret   og det ser endda sundt ud , aner ik hva vi gør forkert så ?? Vi handler endda kun 1 gang om ugen

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

28. september 2011

henh01

Mca<3 skriver:



Imponeret   og det ser endda sundt ud , aner ik hva vi gør forkert så ?? Vi handler endda kun 1 gang om ugen



Hvad køber I typisk af mad?? Har I indkøbssedler med? Hvor handler I?

Anmeld

28. september 2011

Mca<3

henh01 skriver:



Hvad køber I typisk af mad?? Har I indkøbssedler med? Hvor handler I?



vi handler 1 gang pr uge i netto

Vi spiser egentlig ok billigt mad , dog alt i grov produkter som er lidt dyrer , bla grovpasta , brune ris mm ..    Meget kyllinge filet , salat , hakketoksekød så intet dyrt .. Så køber vi en del frugt .. Bleer er de billige fra rema ...   Til aftensmad bruger vi ca 400-500 kr .. Så resten går på husholdning , morgen mad , frokost og frugt ????  Fatter nada   Syntes seriøst ik vi shopper voldsomt ud over

Anmeld

28. september 2011

K&S

MaleneS2011baby<3 skriver:



Vi handler i Bilka en gang i ugen, og så nogle gange er vi i liva eller føtex 2 gange i ugen.. Har ikke tænkt over hvad vi handler, vi handler egentlig bare.. Men jeg prøvede og regne på det udfra min beregning så har jeg sat pengene således om måneden:

3875,- for aftensmad (125,- pr dag)
475,- til Morgenmad
300,- til bleer,
375,- til MME,
250,- til pålæg,
100,- for rugbrød
700,- til alt andet

 



Jeg synes 6.000 kroner lyder af rigtig meget, men I handler også de lidt mere dyre steder. I kan spare en masse ved at handle det meste i Netto og det I så ikke kan få der, kan I købe I Bilka, Føtex eller lignende.

Hvilke bleer bruger I? For jeg synes, at 300 kroner på bleer om måneder lyder af meget...! Vi køber bleer i Aldi (80 stk. til 80 kroner) og vi brugte (inden Anton startede i DP) ca. 5 bleer om dagen (+/-) - så det er ca. 2 pakker om måneden = 160 kroner.

Vi har den sidste måned handlet for ca. 500 kroner om måneden - mad (morgen, middag, aften), frugt, grønt & personlig hygienje, så for mig lyder det helt vildt, at I bruger 475 kroner KUN på morgenmad. Køber I hos bager hver dag? 

Der er helt sikkert penge at spare, hvis I kigger nærmere på, hvad I køber - laver indkøbsseddel inden I tager i butikken og KUN køber det, I har skrevet ned

Anmeld

28. september 2011

henh01

Mca<3 skriver:



vi handler 1 gang pr uge i netto

Vi spiser egentlig ok billigt mad , dog alt i grov produkter som er lidt dyrer , bla grovpasta , brune ris mm ..   Meget kyllinge filet , salat , hakketoksekød så intet dyrt .. Så køber vi en del frugt .. Bleer er de billige fra rema ...   Til aftensmad bruger vi ca 400-500 kr .. Så resten går på husholdning , morgen mad , frokost og frugt ????  Fatter nada   Syntes seriøst ik vi shopper voldsomt ud over



Vi køber også groft og vi køber om ugen rugbrød for 60 kr alene. MME er også 60 kr.

Ved sgu ikke hvad I gør galt.. Vi køber 10 stk løsfrugt om ugen og så køber vi et par bakker med frugt også - f.eks. blommer. Vi køber gulerødder, blomkål, agurk, cerrytomater, peberfrugt, salat hoved, kød, kartofler, toilet papir, 5 slags pålæg og 5 liter mælk HVER uge.

Anmeld

28. september 2011

Mca<3

henh01 skriver:



Vi køber også groft og vi køber om ugen rugbrød for 60 kr alene. MME er også 60 kr.

Ved sgu ikke hvad I gør galt.. Vi køber 10 stk løsfrugt om ugen og så køber vi et par bakker med frugt også - f.eks. blommer. Vi køber gulerødder, blomkål, agurk, cerrytomater, peberfrugt, salat hoved, kød, kartofler, toilet papir, 5 slags pålæg og 5 liter mælk HVER uge.



Det samme gør jeg , vi bruger ikke engang mme mere   Vi lever seriøst ikke over evne , Vi bruger 2000 pr uge , dertil skal siges at min søn får 150 kr ud af dem i lommepenge hver uge . Men vi er stadig langt fra jeres budget , det er røvsyge penge at bruge så ville ønske jeg kunne nærme mig jeres budget

Anmeld

28. september 2011

Mca<3

henh01 skriver:



Vi køber også groft og vi køber om ugen rugbrød for 60 kr alene. MME er også 60 kr.

Ved sgu ikke hvad I gør galt.. Vi køber 10 stk løsfrugt om ugen og så køber vi et par bakker med frugt også - f.eks. blommer. Vi køber gulerødder, blomkål, agurk, cerrytomater, peberfrugt, salat hoved, kød, kartofler, toilet papir, 5 slags pålæg og 5 liter mælk HVER uge.



Ok mælk der bruger vi nok 20 l pr uge men det koster jo ik voldsomt meget

Anmeld

28. september 2011

henh01

Mca<3 skriver:



Det samme gør jeg , vi bruger ikke engang mme mere   Vi lever seriøst ikke over evne , Vi bruger 2000 pr uge , dertil skal siges at min søn får 150 kr ud af dem i lommepenge hver uge . Men vi er stadig langt fra jeres budget , det er røvsyge penge at bruge så ville ønske jeg kunne nærme mig jeres budget



det lyder helt vildt...

I må prøve at kigge jeres madplan igennem i sømmene og så lave den så den er praktisk - altså hvis I køber et blomkålshovedet så sørg for at skulle have blomkål to gange den uge så ikke man smider ud..

Tja jeg ved ikke hvad vi ellers gør. Kan da sende dig næste uges madplan når jeg har lavet den fredag hvis du vil have lidt inspiration?

Anmeld

28. september 2011

henh01

Mca<3 skriver:



Ok mælk der bruger vi nok 20 l pr uge men det koster jo ik voldsomt meget



20L????? Hold da op.. Ja der er jo en forskel. Kan I nøjes med 500 g kød per dag?

Anmeld

28. september 2011

Plysbjørnen

Mca<3 skriver:



Ok mælk der bruger vi nok 20 l pr uge men det koster jo ik voldsomt meget



20 liter mælk om ugen?????? okay det var mange Vi er 4 personer, 2 voksne og 2 børn (3 og 4 år) og vi bruger ca 10 liter. og vi får All-Bran/havregryn til morgenmad. samt mælk i kaffen begge 2

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.