Hurtig hjælp budget

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

28. september 2011

Dinna88

Mca<3 skriver:

Altså jeg syntes jo det er lidt til en måned . Vi er 4 i alt og prøver at klare os for 9000 pr md og det er uden benzin ,,, Det lykkedes stortset aldrig ,,, Hvad gør i andre ?? Hvordan kan man leve for 3-4000 kr som nogen gør ? Hvad spiser i ?  Tænker at det ikke kan være helt sundt



Sund mad kan sagtens være billig det handler bare om at lave store portioner, købe tilbud, fylde fryseren. Mit bedste råd er at lave madplanen for ugen frem ud fra tilbudene der er at finde.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

28. september 2011

Dinna88



Altså jeg syntes jo det er lidt til en måned . Vi er 4 i alt og prøver at klare os for 9000 pr md og det er uden benzin ,,, Det lykkedes stortset aldrig ,,, Hvad gør i andre ?? Hvordan kan man leve for 3-4000 kr som nogen gør ? Hvad spiser i ?  Tænker at det ikke kan være helt sundt



Sund mad kan sagtens være billig det handler bare om at lave store portioner, købe tilbud, fylde fryseren. Mit bedste råd er at lave madplanen for ugen frem ud fra tilbudene der er at finde.

Ts: Jeg synes det lyder er ret meget.  Med ved ikke liiige hvad I burde kunne klare det for.

Anmeld

28. september 2011

Matsør

Profilbillede for Matsør
Jeg overlevede fordi ilden i mig brændte stærkere end ilden omkring mig

Jeg synes umiddelbart det lyder som om, at det kan gøres billigere. Vi har sat 1000 kr. om ugen af til mad, bleer, husholdning osv. Og det holder vi os fint indenfor - vi er 2 voksne og 2 børn på 4 og 1½ år. Vi har ikke bil, så benzin er ikke en nødvendighed herhjemme.

Vi laver madplan 1 gang om ugen, og det har virkelig sparet os for mange penge. Vi undgår junkfood/take out, da det hurtigt bliver dyrt. Vi kan sagtens handle i Kvickly, Føtex eller Bilka og stadig holde os indenfor de 1000 kr, men så går vi efter deres egne mærker.

Og jo, der er bestemt ingen problemer i at leve sundt i vores budget. Vi får frisk frugt og grønt hver dag, både til frokost, mellemmåltider og aften, groft brød, fedtfattigt kød osv. Vi har jævnligt et par 100 i overskud, og de ryger i julegavepungen, så vi sparer op til julegaver over året. Tror slet ikke jeg kunne finde ud af at bruge 9000 kr. om måneden på det

Anmeld

28. september 2011

henh01

Mca<3 skriver:

Altså jeg syntes jo det er lidt til en måned . Vi er 4 i alt og prøver at klare os for 9000 pr md og det er uden benzin ,,, Det lykkedes stortset aldrig ,,, Hvad gør i andre ?? Hvordan kan man leve for 3-4000 kr som nogen gør ? Hvad spiser i ?  Tænker at det ikke kan være helt sundt



Hejs.

Vi er 2 voksne, en på 7 år og en på 11 mdr og vi lever for 600 kr om ugen (alt inkl. undtagen bleer da vi køber store partier hjem af gangen)

Vores madplan ser således ud:

Mandag - blæksprutte med kartofler og hollandaise (AD!)
Tirsdag - farsbrød med kartofler, grøntsager og kartofler
onsdag - Koteletter i paprikasovs m. ris og rodfrugeter
torsdag - boller i karry med ris og kogte gulerødder og bønner
fredag - lammemørbrad i hvidløg med grønt og ovnkartofler
lørdag - til fødselsdag og spiser ikke hjemme
søndag - rugbrød med lækker pålæg

Vi handler ind i fakta og køber også for de 600 kr 1 MME til 60 kr, vådservietter osv.

 

Anmeld

28. september 2011

SjeBets

vi er to voksne, og 2 børn i de 8-9 ud af 14 dage og 4 unger 3-4 ud af de 14 dage. og vi bruger omkring 800-1100 kr pr uge.

Og vi lever ikke usundt på nogen måder, jeg har selv smidt mange kilo på vores kost.

 

9000 kunne jeg slet ikke forstille mig, med mindre at vi spiste ude i tide og utide. 

Anmeld

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

Alexis - i den virtuelle verden! skriver:



Hvor mange er i? 



Mig min kæreste og en datter på 8 mdr..

Anmeld

28. september 2011

Isabeau

MaleneS2011baby<3 skriver:

Kan det passe vi har et budget på 6000,- i måneden for mad, bleer, MME, vaske pulver og lignede?

Hvad burde vi kunne gøre det for??



Vi er 2 voksne og et barn, snart 2, samt en hund og har et madbudget hvori der indgår bleer, husholdningsting og ugeblade for 3.500 kr.  

Anmeld

28. september 2011

FruStolpe

MaleneS2011baby<3 skriver:

Kan det passe vi har et budget på 6000,- i måneden for mad, bleer, MME, vaske pulver og lignede?

Hvad burde vi kunne gøre det for??



Herhjemme er  vi 2 voksne og Isabella på 11 måneder.

Vi laver madplan, og handler kun i Aldi. Det kan vi gøre for 600 om ugen, det er inkl alt til husholdningen også.

Så jeg synes det lyder af meget, det kan helt sikkert gøres billigere

Carina

Anmeld

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

birthee skriver:

Det lyder da lige umiddelbart af mange penge - vi er 4 herhjemme... Mig og min mand, en dreng på 4og en pige på ½ år... vi har 4500 om måneden at leve for - det er til alt... både mad, benzin, tøj, medicin osv... også fødselsdagsgaver... Det du kan gøre er fx at kigge på hvor du handler henne, og hvad du handler... jeg handler alt i netto/fakta/rema1000/lidl... Enkelte gange i føtex/bilka... men kun bilka hvis jeg alligevel skal til storbyen



Vi handler i Bilka en gang i ugen, og så nogle gange er vi i liva eller føtex 2 gange i ugen.. Har ikke tænkt over hvad vi handler, vi handler egentlig bare.. Men jeg prøvede og regne på det udfra min beregning så har jeg sat pengene således om måneden:

3875,- for aftensmad (125,- pr dag)
475,- til Morgenmad
300,- til bleer,
375,- til MME,
250,- til pålæg,
100,- for rugbrød
700,- til alt andet

 

Anmeld

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

Ayasmor skriver:



Okay. Umiddelbart ville jeg sige at i ville kunne gøre det billigere end 6000. Er self klar over at MME er til den pebrede side, men som 8 mdr. er det snart begrænset hvad hun skal have i døgnet. Laver i madplaner og samler jeres indkøb til en gang ugentligt? Handler efter tilbud, eller i de billigere kæder?

Jeg har sparet en del på at lave madplan, og handler nu for under 2000 om mdr. Herunder hører bleer, vaskeklude, shampoo, balsam, mad og alle de andre sædvanlige husholdnings ting. Vi er min datter på knap 3 og mig herhjemme



Vi handler i Bilka en gang i ugen, og så nogle gange er vi i liva eller føtex 2 gange i ugen.. Har ikke tænkt over hvad vi handler, vi handler egentlig bare.. Men jeg prøvede og regne på det udfra min beregning så har jeg sat pengene således om måneden:

3875,- for aftensmad (125,- pr dag)
475,- til Morgenmad
300,- til bleer,
375,- til MME,
250,- til pålæg,
100,- for rugbrød
700,- til alt andet

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.