Hurtig hjælp budget

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

hyskystar skriver:

vi bruger mellem 3500 og 4000 og vi er 2 voksne og 2 børn

de 2800 af dem bruger vi på mad..

Og vi levere meget sundt



Kan du komme med eksepler på jeres mad osv

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

henh01 skriver:



Hejs.

Vi er 2 voksne, en på 7 år og en på 11 mdr og vi lever for 600 kr om ugen (alt inkl. undtagen bleer da vi køber store partier hjem af gangen)

Vores madplan ser således ud:

Mandag - blæksprutte med kartofler og hollandaise (AD!)
Tirsdag - farsbrød med kartofler, grøntsager og kartofler
onsdag - Koteletter i paprikasovs m. ris og rodfrugeter
torsdag - boller i karry med ris og kogte gulerødder og bønner
fredag - lammemørbrad i hvidløg med grønt og ovnkartofler
lørdag - til fødselsdag og spiser ikke hjemme
søndag - rugbrød med lækker pålæg

Vi handler ind i fakta og køber også for de 600 kr 1 MME til 60 kr, vådservietter osv.

 



Okay det lyder fint, og det er også med shampoo vaskepulver o.l.?
Og det lyder jo ikke som om det er det aller billigste mad..

Anmeld

28. september 2011

henh01

MaleneS2011baby<3 skriver:



Okay det lyder fint, og det er også med shampoo vaskepulver o.l.?
Og det lyder jo ikke som om det er det aller billigste mad..



ja eller det ved jeg ikke endnu.. Vi er lige startet på det for 1½ mdr siden og har ikke købt shampoo endnu da vi køber store mængder ind af gangen. Nogen gange handler vi ind for 450 og andre gange for 650 kr.. Det svinger lidt alt efter hvor billigt kød man har

Anmeld

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

Isabeau skriver:



Vi er 2 voksne og et barn, snart 2, samt en hund og har et madbudget hvori der indgår bleer, husholdningsting og ugeblade for 3.500 kr.  



om måneden? hvad spiser i foreksempel?

Anmeld

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

FruStolpe skriver:



Herhjemme er  vi 2 voksne og Isabella på 11 måneder.

Vi laver madplan, og handler kun i Aldi. Det kan vi gøre for 600 om ugen, det er inkl alt til husholdningen også.

Så jeg synes det lyder af meget, det kan helt sikkert gøres billigere

Carina



Hvad spiser i foreksempel?

Anmeld

28. september 2011

Prinsessens'Mor<3

henh01 skriver:



ja eller det ved jeg ikke endnu.. Vi er lige startet på det for 1½ mdr siden og har ikke købt shampoo endnu da vi køber store mængder ind af gangen. Nogen gange handler vi ind for 450 og andre gange for 650 kr.. Det svinger lidt alt efter hvor billigt kød man har



okay, hvis bare vi tager os sammen, burde vi jo så også kunne..

Anmeld

28. september 2011

Isabeau





om måneden? hvad spiser i foreksempel?



Jep, om måneden - bruger ca. 500 kr. pr. uge på mad alene. Så kommer bleer og vådservietter og lign. ved siden af.

Vi spiser; stegt flæsk, kylling med salat og pasta, karbonader, flæskesteg, bøffer, mørbrad, lasagne, spagetti bolognese, boller i karry, forloren hare, karrysuppe med kylling, tomatsuppe med brød og ost, rugbrødsmadder, omelet med bacn, brændende kærlighed osv. osv. osv

2 gange om ugen laver jeg mad til 2 dage og ellers bare gammeldags mad og alm. "ungt mad"

Det hjælper og lave budget til en uge ad gangen og KUN handle til en uge ad gangen

 

Ps. Handler bleer i Aldi, samt alt andet pånær vådservietter, som jeg bedst kan lide fra Rema 1000. Kød, Pålækker pålæg, Uncle Bens ris og JAKA cocktailpølser handler jeg i Super best - der er vi lidt luksusdyr

Anmeld

28. september 2011

Ayasmor

MaleneS2011baby<3 skriver:



Vi handler i Bilka en gang i ugen, og så nogle gange er vi i liva eller føtex 2 gange i ugen.. Har ikke tænkt over hvad vi handler, vi handler egentlig bare.. Men jeg prøvede og regne på det udfra min beregning så har jeg sat pengene således om måneden:

3875,- for aftensmad (125,- pr dag)
475,- til Morgenmad
300,- til bleer,
375,- til MME,
250,- til pålæg,
100,- for rugbrød
700,- til alt andet



Som jeg ser det ville i kunne spare meget på aftensmad og morgenmaden ex. Bemærker også at i kun handler i de "dyere" kæder. Self kan bilka og føtex være billigt nok hvis man handler STORT ind på tilbud, men bare det at handle i netto, fakta osv kan give en besparelse. Sæt jer ned og lav en liste inden i tager ud, og tænk lidt over hvad i handler, og mængden af det..

Anmeld

28. september 2011

FruStolpe

MaleneS2011baby<3 skriver:



Hvad spiser i foreksempel?



Vi spiser alt, det svinger.

Frikadeller, mørbrad, gryderetter, kylling, hjemmelavet pizza, bøffer, suppe, ja alt muligt forskelligt...

Desuden servere jeg natuligvis forskellige former for grønsager hver dag.

 

Carina

Anmeld

28. september 2011

henh01

MaleneS2011baby<3 skriver:



okay, hvis bare vi tager os sammen, burde vi jo så også kunne..



Altså det kræver meget planlægning. Men ellers så læg 1000 kr til side om ugen og hvad der er tilbage kan I gå ud og spise for osv når mdr er omme

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.