maria1988 skriver:
de er da ikke rigtigt kolge.. eller hun er ikke mit intryk er at hun er lidt dum nu altså jeg mener han har mikkel og den anden gav hun afkald på og nu er hun gravid igen hmmm så tænkter jeg lige en gang mere HVORDAN vil det dog ikke ænde
i må gerne skive hvis jeg har sagt noget forkert..
Altså "klogskab" kan jo vuderes på mange måder
Men synes nu du kommer med en begrundelse og skriver det på en ok måde.
Men ved ikke rigtig om jeg er helt enig i, at hun frivilligt, har givet afkald på Micas, så det er sgi svær. Og så tænker jeg også lidt, måske har Micas ikke brug for hans biologiske mor mere, han kan jo have en fuldt liv med sin far og hvem end Jonas har i sit liv nu. Så måske det bedste for Micas er, at hun holder sig væk indtil han ønsker kontakten. Bare en tanke. For hvis det er sådan noget der også ligger til grundlag for hendes valg, så er det vel fair nok, at hun for et andet barn og sørger for, at det ikke skal igennem det samme.
Så længe Micas ikke lider nød, så kan det vel være "ligemeget" om hun er en del af hans liv og kan hun indfinde sig medat hun ikke kan være mor til et barn, betyder det vel nødvendigvis ikke, at hun ikke kan være mor til en anden.
Skal lige sige, at jeg er enig i, at man skal have en vis mængde kontrol over sit liv inden man for børn, men hvorfra ved vi, om hun ikke har det, når vi nu ikke kender hele sandheden?
Anmeld