Bedstemødre bliver udnyttet....

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

30. august 2011

B&J

Der er vi heldigvis en af de modsatte...

min mor spør når hun må passe vores søn hun forguder ham og elsker at passe ham så de kan få et tæt bånd som jeg havde ved min bedste og ja min mor og mig er rimelig god til at snakke om tingene, så hvis der er noget hun syntes eller noget vi skulle prøve jamen så prøver vi det...

kunne aldrig finde på at sige hun blander sig for meget for det gør hun godt nok ikke...

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

30. august 2011

karina1980

både og

altså kan med 100% sikkerhed sige at min mor ikke passer mine børn, for hun gider dem på ingen måde, i hendes hoved er der kun 1 barn der godt nok og det er den mindste af mine nevøer.

så jeg på ingen måde forventer noget af hende eller i det hele taget spørger om hun kan hjælpe, tilgengæld har hun så netop hellere ikke ret til at blande sig i min opdragelse, når hun ikke vil være en del af deres liv, har hun på ingen måde lov til at komme med indskyedelser til det

hårdt og koldt, ja det ved jeg, men det bliver man efter gentagne skuffelser og det gør det ikke bedre hun nu køre sammme stil over for min ældste nevø

 

derimod har jeg nogle pragtfulde svigerforældre, som tvinger os til at undvære vores børn de kommer nogle gange med nogle fantastiske råd, nogle som virkelig har ændret på meget, dem lytter jeg gerne til.

men de gider også både os og især vores børn, jeg ved de er der og altid står med en hånd skulle vi mangle det, men kunne aldrig frømme om at udnytte det, lige for lige

Anmeld

30. august 2011

3rollinger

Her er det nok meget rigtig i forhold til svigermor, men ikke i forhold til egen mor. Ikke at jeg forventer de springer til, men jeg haaber det da naar jeg har brug for det. Bruger dem saa ikke ret meget for bare at gaa i byen eller i biografen, men det er isaer naar der er syge boern eller lukket skole.

Men jeg kan godt have svaert ved at tage "raad" fra min svigermor. Netop fordi hun ikke faar det til at lyde som et raad, men som om hun er bedrevidende. Dog sagde hun en dag, hvor jeg meget bestemt sagde til hende at saetningen "Du skal ikke roere det der eller faar du en i roeven" skulle hun under ingen omstaendigheder bruge overfor mit datter. Selvom hun aldrig ville foere det ud i livet, eller maaske ville hun, saa skulle ikke true min boern med afklapsning i numsen. Men da sagde hun at jeg ogsaa maatte lade hende goere tingene paa hendes maade hvis hun skulle passe. Og det har jeg for saa vidt respekteret, saa laenge det ikke inkluderer afklapsning eller lignende.

Omvendt proever jeg meget at efterligne min mor i hendes omgang med boernene, og det er den form for raad jeg tager imod. Min mor er mit forbillede.

Anmeld

30. august 2011

wamse

Min mor hjælper mig meget med at få det til at hænge sammen det næste ½ år, fordi jeg er i praktik i et botilbud for udviklingshæmmede, og derfor har dag, aften og weekend vagter. Jeg er afhængig af at hun vil hjælpe mig, for der er ikke andre til det. Hun tilbød det selv, men kan godt mærke, at hun synes det er meget for hende, hvilket det jo også er, for det er en stor forskel fra før. 

Men hvordan hun opdrager når hun er her, det må hun om, men når jeg er her, så opdrager jeg på min måde, og hun kan selvfølgelig komme med råd, men hånden på hjertet, så følger jeg ikke hendes råd. Vi er meget ens på nogle punkter, men saftsusme meget ulige på andre punkter.

Anmeld

30. august 2011

SaNiNa

Nej det kan vi ikke genkende vi har farmor og farfar lige neden under os og de elser at Nicklas selv kommer på besøg og skal lege nede hos dem uden vi også er der.

Men de ved også de bare skal bede ham gå op igen hvis de ikke gider have ham mere.

Hvis vi skal handle i weekenden gør vi det tit mens han sover til middag og de så lige lytter efter ham i barnvognen.

Ellers så bruger vi dem stort set ikke, han bliver sjældent passet heller ikke hos mormor og morfar

Anmeld

30. august 2011

moars

KaLee skriver:

Godaften de damer. 

Fandt lige denne artikel på nettet..
http://ekstrabladet.dk/nyheder/videnskab_og_teknik/article1609444.ece

Er det noget i kan nikke genkendende til? 

Min søn har ingen bedstemødre, så jeg har mildest talt ikke det netværk og de fordele og ulemper det måtte medføre.

Da jeg læste aritklen, så kom jeg til at tænke på indlæg jeg har læst div. steder (ikke kun herinde), hvor brugere brokker sig over at deres børns bedstemødre enten ikke er der nok, eller at de er der for meget. At svigermor (og mormor for den sags skyld) blander sig for meget i opdragelsen, og i det hele taget skal blande sig udenom...

Så jeg kan faktisk godt genkende det som hun skriver i artiklen - alene baseret ud fra hvad jeg har læst på div. forældrefora. :-)

Glæder mig til at høre jeres input :-)



jeg er en af dem der engang brokkede sig over at de ikke var der nok. Det er jeg vist egentlig lidt endnu......og det handler SLET IKKE om at de skal passe dem når de er syge eller andet.Bare de ville vise noget interesse uden at vi andre hele tiden skal tage initiativet.

Jeg læste et eller andet sted at man som bedste forælder også har ansvar for kontakten til børnebørn.

Jeg respekterede at de var et andet sted i livet. Men det gør/gjorde ondt, da jeg husker forholdet til min egen farmor f.eks. Idag ser verden da også anderledes ud her, da nogle af dem oplevede hvor fantastisk dejlige vores børn er

Men at de ikke er der så meget gør også at jeg synes det er mærkeligt at de så skal lære os hvordan vi opdrager vores børn når vi er sammen med dem....gør min far f.eks. Det virker øhh lidt malplaceret..og vores datter på 2 ½ siger næsten ellers tak til alt osv. osv.....og så husker jeg også tit på at opdragelsesmetoderne var noget anderledes da jeg var lille, hvor det bl.a. var accepteret blandt mange at man f.eks. gav sit barn en røvfuld eller en lussing. Så når den der kommer "der er der aldrig nogen der har taget skade af....", så er min hjerne automatisk sat på autopilot. Der er sket så meget på de 30 år.

Der imod har jeg brugt flere af deres råd vedr. kost/kosttilskud, sut, bleafvænning (tag det roligt det kommer nok)  osv. osv. osv.

Men jeg kan sagtens se artiklens pointe, og de har da ret i et eller andet omfang.

Og præcis det m.h.t. bedstefridage har jeg tænkt flere gange.

Godt indlæg

 

Anmeld

30. august 2011

Muhmi

Ej det er da noget værre noget at lukke ud...

Herhjemme er jeg MEGET glad for min mors råd og tager gladeligt imod flere... Men min mor giver nok også råd på en pædagoisk måde så jeg ikke bliver stødt - altså hun siger, jeg kan bruge det jeg vil og smide resten væk..... Det kan godt være jeg ikke tager ligeså godt imod min svigermors råd... Nok fordi hun siger - Ej jamen hvorfor gør i ikke sådan og sådan!?

Min mor bliver helt klart brugt som en støtte, for jeg mener sku hun har gjort noget rigtigt med mig, så mon ikke hun ved en hel del om børneopdragelse og så videre...?

Anmeld

30. august 2011

DLM

Magnus har kun sin mormor, desværre er farmor død. Nu er vores dreng snart 15 måneder og er kun blevet passet 3 gange af sin mormor og bedstefar og det har altid kun være fra lørdag til søndag. Og jeg tager gladeligt imod gode råd og vejledning fra min mor hvis jeg er i tvivl om noget. Jeg har selvfølgelig min egen metode at opdrage på, men et godt råd tager jeg gerne til mig.

Anmeld

30. august 2011

Nemesis

jaaa noget af det genkender jeg. Heldigvis har min mor selv tilbudt at passe under bla. strejker og sygdom, men jeg har da naturligvis også haft ringet og spurgt.

Bortset fra at jeg har fået hende til at erstatte slik med frugt og rosinæsker og figenstænger (som jo også er som slik) så har jeg ikke blandet mig i hvad der sker når ungerne er hos hende.
Derudover har jeg meget bestemt fortalt hende at jeg IKKE vil have hun slår mine børn.

Hendes hus hendes regler. Jeg tager ikke imod råd fra hende...hun giver dem gladeligt og ofte men jeg følger dem ikke, da hun har en meget...kontant opdragelsesmetode som jeg ikke kan gå ind for.

Farmor er stadig erhvervsaktiv og kan derfor ikke passe i hverdagene, men har tilgengæld passet i weekender og der er jeg helt rolig. De passer helst hos os hvor børnene er i vante omgivelser og de giver dem oplevelser og er i det hele taget på ungernes niveau. farmor og farfar forguder ungerne og kommer de med noget er det sæbebobler, en bog eller andet der ikke kan spises så ingen grund til at opsætte regler eller bestemme der.

farmor kan sagtens komme med råd som der lyttes til.

Så noget af artiklen kan jeg godt genkende.

:-) Sisse

Anmeld

30. august 2011

mortilflere

Vores bliver kun passet i sommer perioden når der er forældre møder for der er bonden ikke hjemme

 

Og så til høst festen og 2 x vej fest , og så de fester vi bliver indbudt til

 

Vi bruger oftes min svigermor (nabo) , men min mor kan oxo komme fra sjælland hvis vi mangler hjælp , men hun kommer mere og hjælper med det praktiske , og bor her så i en uge af x LOL

 

Min svigermor hjælper min svigerinde mindat ca 4-5 x om ugen.....

 

Jeg høre både min svigermor og mor ad hvis der er noget jeg er itvivl om , de ved jeg bruger det jeg vil

Jeg er oxo meget obs på at høre min svigermor ad på samme plan som jeg spørger min mor , for hun ik skal føle hun ik er god nok ...

 

Men mine sviger ser bare mere til min svigerindes børn og sådan har det altid været , desværre ...

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.