june1987 skriver:
ja det er møg uretfærdigt at de mistede livet og derfor startede jeg jo også denne her debat ikke, og min mening er dødstraf og den vil jeg alldrig ændre, og det gælder for alle mordere
Men det mener jeg er en selvmodsigelse, for når du tager et liv er du en morder, så dem der tager morderens liv er dermed også mordere osv.
Jeg kan slet ikke sætte mig ind i at man tænker sådan - er du godt klar over hvor mange er blevet frikendt efter de har mistet deres liv ved dødstraf i fx. USA, derudover forstår jeg ikke den der der skal straffes ved at dø, jamen hvordan det, de dør jo, at vores straffe så er til grin - det er noget andet, men livstid i fængsel, og en mulighed for en dag at angre hvad man har gjort det ser jeg som en langt værre straf end døden, for nogle vil døden jo være en befrielse.
Anmeld