Tror også det bedst vil være at søge hjælp ved din læge.
Hvis det er så prøv evt. at bestem dig for et tidspunkt hvor du skal stå op hver morgen. Fast samme tid hver dag, lige meget om det er hverdag eller weekend, feks. kl 7. Hvis du ikke sover før kl 5, så får du meget lidt søvn, til gengæld så er der chance for at du er så træt om aftenen af du falder isøvn. Tror det vil være mega hårdt, men det kan måske hjælpe dig ud af en dårlig vane som du er kommet ind i.
En anden ide kan være at dyrke noget motion hver eftermiddag aften... alt efter din form, så en løbetur, lang gå tur, cykel tur, en omgang mavebøjninger/rygbøjninger. eller hvad du har lyst til. Bare sørg for du er godt træt når du skal i seng om aftenen. Så falder man bare nemmere isøvn.
Og lige en sidste ting, i forhold til peberspray og blod bat... Nogle bliver mere nervøse over at det er der. Så jeg ville absolut ikke anbefale det. Hvis du først har det til at stå, så får du 100 tanker mere om hvordan du så skal bruge det i forskellige situationer. Så det er nemmer at komme ud af din tankegang ved ikke at øge mulighederne for at tænke på indbrud eller andre situationer.
Håber du får styr på det inden længe...
Anmeld