Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
ChipChap skriver: hun ammede da vel ikke så ? avs!
hun ammede da vel ikke så ? avs!
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
ChipChap skriver: hvornår fik hun den første?
hvornår fik hun den første?
Første tand: 12.05.2011 - 13 dage før hun blev 7 mdr.
Anden tand: 04.06.2011 - 21 dage før hun bliver 8 mdr.
De er ikke kommer helt op endnu..
lærkes_mor skriver: Jo og lille bookshop har ikke brugt den fine tand
Jo og lille bookshop har ikke brugt den fine tand
Noah fik sin første tand da han var 11 mdr. og 3 dage...
og Fraya på 6 mdr. er ved at få hendes første tand men den vil ikke rigtig bryde igennem...
ChipChap skriver: Tror lille mand er ved at få en tand ( 4måneder ), han bider hele tiden i legetøj gerne i det hårdre frem for f.eks bamser. Han savler helt vildt, og er bare rigtig irritabel, sover højst en time før han vågner og græder. Idag græd han og vred sig konstant i 5 timer. Jeg var ved at gå ud af mit gode skind.Han er nu endelig faldet til ro og sover, snart halvanden time. Hvornår fik jeres den første tand ?
Tror lille mand er ved at få en tand ( 4måneder ), han bider hele tiden i legetøj gerne i det hårdre frem for f.eks bamser. Han savler helt vildt, og er bare rigtig irritabel, sover højst en time før han vågner og græder. Idag græd han og vred sig konstant i 5 timer. Jeg var ved at gå ud af mit gode skind.Han er nu endelig faldet til ro og sover, snart halvanden time.
Hvornår fik jeres den første tand ?
Anton var 9 måneder og 1 uge, da den første brød igennem - nr. 2 kom ca. 14 dage efter
W.. skriver: Puuuuuha! Det beroligede mig Fik lidt stress på min drengs vegne, da jeg læste de andre svar. William er 9 mdr og ikke en eneste bisse. Vi har ikke travlt herhjemme. Vi kravler heller ikke endnu
Puuuuuha! Det beroligede mig Fik lidt stress på min drengs vegne, da jeg læste de andre svar.
William er 9 mdr og ikke en eneste bisse. Vi har ikke travlt herhjemme. Vi kravler heller ikke endnu
Alma fik sin første tand da hun var 7 mdr
Johanna fik sin første tand da hun var 9 mdr
Astrid er 7 mdr og har ikke nogen bisser, endnu!
Knus Siber
lærkes_mor skriver: Var jeg også endte faktisk med at snakke med en tandlæge som sagde at jo senere tænderne kommer, jo bedre er det for tænderne... hun sagde man ikke sku begynde at bekymre sig før barnet er en 16 mdr.
Var jeg også endte faktisk med at snakke med en tandlæge som sagde at jo senere tænderne kommer, jo bedre er det for tænderne... hun sagde man ikke sku begynde at bekymre sig før barnet er en 16 mdr.
Nej, men jeg er faktisk ikke SÅ urolig Jeg fik min første tand omkring de 15-15½ mdr
merle er snart 13 mdr og har INGEN tænder ved sku ikke hvor de bliver af.. men de kommer vel på et tidspunkt.. men ingen tænder her endnu..
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128