På ferie uden den anden

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

24. maj 2011

Anonym trådstarter

SussieThyssen skriver:



Hehe..så kan de jo købe en lækker lille ting med hjem til dig i stedet



Det er nemlig det og gerne en masse ting hvis det stod til mig ;-)

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

24. maj 2011

SussieThyssen

Anonym skriver:



Det er nemlig det og gerne en masse ting hvis det stod til mig ;-)



Hehe

Anmeld

24. maj 2011

betski

Anonym skriver:

Jeg er lige ano hvis nogen jeg kender skulle læse med. Og dem jeg kender, kender nok alligevel historien.

Men sagen er den at mine svigerforældre om et par år har sølvbryllup og i den forbindelse vil de gerne invitere børn med kærester med til usa. Rigtig sød tanke ingen tvivl om det. Nu ved jeg så bare at ikke vil kunne holde ud at være sammen med dem en uge og jeg ønsker ikke at komme til usa. er bange for at flyve og har heller ikke en drøm om at skulle se noget derovre. Ja nogen af jer vil nok mene jeg tænker på mig selv. men hellere melde ud nu end når rejsen skal bestilles. Men har sagt de da skal gøre hvad de selv ønsker.

Nå men kæresten vil jo rigtig gerne med og ville også gerne have mig med men han vidste hvad jeg ville sige til det så han meddelte hans mor at det nok ikke var mig. Fint nok ikke noget problem der. Men jeg synes da helt sikkert han skal tage med. Han kan jo bare købe en masse gaver med hjem til mig :-)

Nå men så kom vi til at snakke om at hvis alt går efter planen så har vi altså et lille barn til den tid. Og hvis jeg skulle have været med så skulle det her lille barn enten flyve med eller pases i en uge og det ville jeg ikke nogen af delene, så skulle jeg nok selv tage mig af det.

Men er det ikke fint nok stadig at sige at selvom vi skulle have et lille barn til den tid så synes jeg stadig kæresten skulle have den oplevelse?

Eller hvad synes i?



Jeg synes da uden tvivl at han skal tage med på den tur. Det ville da være fjollet, at lade sådan en mulighed gå til spilde

Anmeld

24. maj 2011

akskovmose

Jeg ville også sende ham afsted.. Men du tror ikke du vil fortryde du ikke fik den oplevelse med, sammen med din mand og jeres baby? Der er mange der rejser med helt små (min søster er en af dem) og det har for dem aldrig været problematisk.. Kan godt se det er længe i fly, hvis man har en forbi for det.. Jeg ville tænke ekstra godt igennem igen, inden jeg gav mit endelige svar.. 

Vi er selv inviteret afsted med svigermekanikken næste år når svigermor bliver 60, har da også tænkt tanken flere gange om man kan holde hinanden ud i en uge.. Men på den anden side tager min mand, børnene og jeg bare afsted for os selv, og få lidt "ro".. Det tror jeg der skal til.. 

 

Anmeld

24. maj 2011

Anonym trådstarter

duddi. skriver:



Jeg synes da uden tvivl at han skal tage med på den tur. Det ville da være fjollet, at lade sådan en mulighed gå til spilde



Ja nemlig.. og jeg skal nu nok klare mig hjemme

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.