Kender det der alt for godt.
Da min kæreste havde de 2 ugers barsel man automatisk får, lagde han også bare på sofaen dagen lang, mens jeg skulle klare alt det praktiske, vores søn, handle og lave mad. Han tog ham heller aldrig om natten. Og jeg var bare udkørt til sidst.
Min kæreste er jo så tilbage på arbejde igen, han tager afsted kl. 07.30 og kommer hjem kl. 20.40, så klart han ikke kan hjælpe med ret meget i hverdagene og egentligt også bare vil slappe af når han kommer hjem.
Men vi har den aftale at så længe bettemanden er så lille, så hjælper vi hinanden med at lave mad når han kommer hjem, så vi også kan spise sammen. Og så tager han ham indtil han går i seng, så jeg også bare lige kan slappe af og være lidt mig selv. Og så har vi aftalt at han skal tage bettemanden om natten i weekenderne, så jeg også kan sove igennem.
Altså de mænd der har arbejde eller er under udd. mens vi kvinder/piger er på barsel, så synes jeg ikke det er fair hvis de skal op om natten i hverdagene.
Håber virkeligt i finder ud af det. 
Anmeld