Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Hvad fik I i løn de forskellige perioder, som grundforløb, praktik forløb mm, ja kort sagt hvad fik i udbetalt under uddannelsen ? Og kan det da over betale sig, kan det køre rundt med hjem og 2 daginstituationer som skal betales ??
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Anonym skriver: Hvad fik I i løn de forskellige perioder, som grundforløb, praktik forløb mm, ja kort sagt hvad fik i udbetalt under uddannelsen ? Og kan det da over betale sig, kan det køre rundt med hjem og 2 daginstituationer som skal betales ??
Du får SU under grundforløbet. Og elevløn under uddannelses forløbet. Tror du kan få støtte til det når du er på SU, og elevlønnen er vidst på omking de 10 .. Er ikke helt sikker, længe siden jeg har gået der, men mener det er sådan.
du får elevløn under HELE uddannelsen... både praktik og skoleforløb... jeg får 7500 udbetalt, men har du arbejdet inden for faget et år eller mere kan du få mere udbetalt...
http://www.ug.dk/uddannelser/erhvervsuddannelsereudveud/sundhedomsorgogpaedagogik/social-_og_sundhedsuddannelsen.aspx
Misselbek skriver: Du får SU under grundforløbet. Og elevløn under uddannelses forløbet. Tror du kan få støtte til det når du er på SU, og elevlønnen er vidst på omking de 10 .. Er ikke helt sikker, længe siden jeg har gået der, men mener det er sådan.
oki tak skal du ha : )
Mimic skriver: du får elevløn under HELE uddannelsen... både praktik og skoleforløb... jeg får 7500 udbetalt, men har du arbejdet inden for faget et år eller mere kan du få mere udbetalt... http://www.ug.dk/uddannelser/erhvervsuddannelsereudveud/sundhedomsorgogpaedagogik/social-_og_sundhedsuddannelsen.aspx
Hvor længe har du været igang og hvor lang er din uddannelse ? Er den ikke normalt på de der 13 mdr`? Er det svært ?
Man får altså 7500, ikke mindre vel ?
Anonym skriver: Hvor længe har du været igang og hvor lang er din uddannelse ? Er den ikke normalt på de der 13 mdr`? Er det svært ? Man får altså 7500, ikke mindre vel ?
er du over 25 år, kan du måske få voksen-elevløn?
Var lige inde på det link du postede, der står at man både får SU og elevløn, selvf ikke samtidig, men gør man ikke det så?
bøgelund1 skriver: er du over 25 år, kan du måske få voksen-elevløn?
Nej jeg er ikke over 25 når jeg tager den.. Er lønnen meget bedre der så ?
Anonym skriver: Var lige inde på det link du postede, der står at man både får SU og elevløn, selvf ikke samtidig, men gør man ikke det så?
Su er under grund forløb, elev løn er under skole og praktik
http://miniministeren.blogspot.com/
Det er også forskelligt efter hvilken kommune du er ansat under. Hvad jeg husker fik jeg ca. 5600 udbetalt og ja du får elevløn hele tiden, lige meget om du er i praktik eller på skolen.
Men held og lykke med det
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128