Med min datter på 3 år fik jeg en jordmodergruppe samt en mødregruppe. I førstnævnte mødte jeg èn af mine bedste veninder og vores døtre er bedste veninder. I dag bor vi i samme opgang. FEDT !
Begge disse grupper var guld værd - nogle seje sjove ambitiøse kvinder og vi var alle det samme sted og vi sås ugentligt.
I dag ses vi sjældent, men betragter alle tiden som unik - vi var heldige vi klikkede så godt.
Denne gang med Ella var mødregruppen OK, men så heller ikke mere. Jeg meldte mig ud af den, da jeg havde begge piger hjemme, samt jeg hver gang hellere ville bruge energien på andre.
Men via Netbaby november 2007 har jeg mødt 2 skønne kvinder, som er min mødregruppe IRL. Vi ses ugentligt og så sent som 1 time siden.
Jeg har boet i Kbh i 9 år og jeg så det som en kærkommen mulighed for at finde et netværk, der ikke arbejdede med det samme som jeg (og min mand) samt havde helt andre interesser, men hvor kemien og den sorte humor forhåbentlig bare var der.
Netbaby og baby.dk er min netsmøg, det er et hyggeligt pusterum og ikke andet.
Anette
Anmeld