Rockertand skriver:
Hvad skal vi dog gøre????? -Ved godt mange vil kommenterer at vi burde have tænkt os om inden vi anskaffede os den, men dengang så vores tilværelse meget anerledes ud - ingen baby, ingen døgnvagter, ingen liste over ulovklige hunde og masser af plads.
De her undskyldninger er overhovedet ikke i orden, overhovedet ikke, - I vidste, at I planlagde barn/børn, debatten om lovlig/ulovlig har kørt i hundrede år og med hensyn til arbejde og plads, så er det jo noget, der kan ændre sig, men som udgangspunkt vidste I, at dén slags hunde kræver meget. Du skriver selv, at hunden opfordrer til magtkampe hele tiden, og det gør mig overhovedet ikke tryg.
Du skriver, at det er synd at tage den eneste forsvarsmekanisme fra den....øhh, ja, men det er jo også det, den bruger, når den angriber?
Vil da lige sige, at de andre hundeejere, der kom i medierne med blodtørstige hunde, alle har udtalt det samme som dig - sød og rar hund, troede aldrig den kunne finde på det. Ville du kunne tilgive dig selv, hvis den en dag vælger dit barn som offer?
Skinner det igennem, at jeg synes, at den slags hunde er potens-forlængere og ikke en skid andet?, de har intet, som man ikke kunne finde i en anden familievenlig hunderace.
Jeg ville klappe kaje hvis jeg var dig! Det er da overhovedet ikke ok at tiltale andres hunde sådan! Adfærdsterapeuter mener jo faktisk at lige netop den slags hund er en af de bedste familie hunde man kan finde. Hvad med gravhunde, der gang på gang skambider andre mennesker såvel som hunde, skulle min hund ikke have mulighed for at forsvare sig selv hvis en anden hund kommer til angreb. Vi har altid hunden i kort fast snor så derfor er det den ikke muligt at angribe andre!!!
Desuden var det slet ikke det mit dilemma lød på, men nærmere - VI HAR ANSKAFFET OS EN HUND, JEG MAGTER IKKE AT HAE HUND FORDI JEG SOM REGEL ALTID ER ALENE HJEMME MED 2 BØRN OG HUNDEN OG SKAL KLARE ALT SELV. DA VI FIK HUND HAVDE MIN MAND ET ANDET ARBEJDE, OG NEJ HAN KAN IKKE BARE ÆNDRE NOGET NÅR DER IKKE ER NOGET AT FÅ!
HUNDEN OPFORDRER TIL MAGTKAMPE FORDI JEG IKKE MAGTER AT TAGE KAMPENE OP, MEN JEG ERKENDER DET DOG OG HAR DET SMADDER SKIDT MED AT JEG IKKE KAN OVERSKUE DET. DET ER SGU DA ET REELTR PROBLEM, ALLE KAN DA SE I BAGSPEJLET OG ERKENDE AT MAN IKKE BURDE ANSKAFFE SIG EN HUND FØREND MAN SOM MIN HAVDE EN HAVE. DET HAR IKKE EN SKID MED POTENSFORLÆNGER AT GØRE AT MAN ANSKAFFER SIG SÅDAN EN SLAGS HUND, MEN DERIMOD FOR DET I BUND OG GRUND ER EN DEJLIG OG ROLIG FAMILIEHUND!
Tror vi lukker debatten her.