JustAnotherName skriver:
Så skal vi teee-t. Så starter et nyt år, og NU skal jeg tabe mig!!!
Så nu er gode råd dyre - så det jo godt, at jeg har Jer at rådføre mig hos :
Hvordan får jeg MED LETHED min slanke figur tilbage igen, uden at skulle give helt afkald på de dejlige sprøde chips med brusende cola til, og den søde, smeltende, lækre mælke-chokolade
???
Ja, ja jaaa, jeg er jo nødt til at røre mig.
Jeg har forsøgt at gøre lidt ved det med en ugentlig omgang zumba.
Men der skal mere til!! Mere motion, gåture med hund og børn, cykle, løbe....
Og måske et sundere alternativ end chips, cola og chokolade. Suk!
Hvorfor helgo-manne skal det også smage så forbistret godt 
Det er irriterende, at man jo nok godt VED (for det hører man meget om alle vegne) HVAD der skal til - mindre fedt og sukker, mere motion! .....men at det bare ikke er så let, at lave sine dårlige vaner om, og finde tid og plads i sin liv til, at gøre mere af noget, og mindre af andet. Gad egentlig vide, om jeg faktisk er en smule afhængig af sukker/søde sager?!
Det er sgutte nemt! Men det var der jo heller ingen, der havde lovet mig, at det skulle være. Jeg har altid været slank, indtil jeg var omkring 25 år. Og jeg så det faktisk slet ikke komme snigende, at jeg blev så overvægtig (stoppede først med at ryge, blev så gravid to gange indenfor to år....og har alle dage haft en sød tand), før det pludselig nu, er blevet uhyggeligt svært at komme af med igen. MEN DET SKAL JEG !!!!
Bare lige lidt fedme-brok herfra.....
ÅHHH søde, har det præcis som dig... hvorfor skal det usunde være så utrolig lækkert
men nu melder mig og gemalen os ind i det der madlog og gør en indsats så vi kan smide alt det fede.. det bliver en sej kamp