Vil i krydse fingre for min hest ??

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.030 visninger
17 svar
0 synes godt om
27. august 2008

Rahmberg.dk

Jeg står jo og skal føde lige om lidt.. onsdag i næste uge.

I fredags blev jeg så sparket i maven af en fremmed nar.

Idag ringer de hvorfra min hest står til 1.11.. eller rettere skulle stå da jeg har slem bækkenløsning, og ikke har kunnet passe ham selv, havde jeg truffet en løsning om pasning fra 1.4 - 1.11.

Og betalt mig fra problemet med 1600 om måneden for sommergræs.
Hvilket ikke lige var forventet, jeg troede der var arbejde med.

Desværre har han været kommet til skade deroppe flere gange end alle de heste jeg har haft i mit liv, og det har været dyrt i dyrlægeregninger.

Nu ville de så pludselig kun have ham hvis han blev kastaret.

Hvilket ikke var en del af min plan, så lige her oven i at skulle forberede alt, og mig selv til det kommende kejsersnit, skulle jeg så også finde et sted til ham for de 2 måneder til jeg selv er 100 % klar.

Idag ringer de så.. han har med det ene forben sparket sig igennem noksen, smadret et bræt, og fået et mega hul på forbenet.

Dyrlægen kommer igen, og der er åbent ind til den dybe bøjesene som er kraftigt perferet, og dyrlægen vil gerne sende ham til Ansager.

Fint, jeg har jo heldigvis falck abbonoment, så ringer til dem siger det haster og 1 time senere ringer de først at nu har de fundet en til turen, men han skal lige 20 min hen efter bilen først og så skal han bruge 1½ time på at komme frem

Hvad fanden er det så lige jeg betaler 1800 for om året.

Nå men ihvertfald ser det slemt ud, nu bliver han hentet her 17.50 og kørt til ansager hvor han så ca er 3 timer senere.

Og så får jeg vel besked senere i aften, om de mener der er noget at gøre eller han skal aflives...

Så vil i ikke nok krydse alt hvad i har at krydse og håbe på det bedste for min dreng.

Jeg kan ikke klare at sige farvel til ham også, jeg mistede hans mor sidste år i August, og det er alt for tidligt han er jo kun 3 år..

Hvor er jeg bare så træt af at have valgt det forkerte sted,

og jeg er så olaget af dårlig samvittighed.

Hvis jeg skal aflive ham så tror jeg ikke lige jeg skal have hest.

Jeg orker det ikke.. og slet ikke at sige farvel til dem.
Og så kan jeg ikke lade være med at tænke på at ting som dette som regel kommer af 3, og jeg har haft de 2, hvad bliver den 3 ??

Hilsen Berit


Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

27. august 2008

Rasmine

Hvad for noget med et spark i maven af en fremmed nar?
-Det forstår jeg ikke?

Anmeld

27. august 2008

Pia.

Åååå nej, får helt ondt i maven,,,, fik mig til at tænke på min allerførste dv vallak :( - men den historie vil jeg ikke ind på...

jeg krydser alt hvad jeg kan...

Havde jeg haft pladsen til en hest kunne han stå hos mig, jeg skulle nok passe på ham...

Øv at du skal have så meget at tænke på... :( det er jeg virkelig ked af...

Jeg ønsker alt det bedste for dig nu og sender en masse tanker til hestebassen...

Knus og tanker fra Pia, som håber du lige skriver senere...

Anmeld

27. august 2008

Rasmine

PS: 'Nu ikke så pessimistisk, hvad er det for noget gammel overtro, med at uheld altid kommer af 3 omgange??

Anmeld

27. august 2008

rlyn

Åhh nej, det er bare ikke rart :'( Kan også forestille mig, hvor slemt det må være ikke at kunne tage med derned :( Heldigvis er det jo kompetente folk på Ansager. Jeg krydser alt, hvad jeg kan. Hvor har du haft hesten stående? Og hvad er det med at du er blevet sparket af en fremmed nar (?) Den forstod jeg ikke helt. Hvordan går det ellers med dig? Ved ikke om du er kommet med update for nylig, da jeg ikke har været så meget herinde på det seneste Stor krammer til dig (H) Rikke

Anmeld

27. august 2008

monstar99

Håber alt vel for dig.
Det for at sige det på godt dansk noget lort.
Håber du finder en løsning og sparket ikke var for slemt.
Min svigerinde fik også et voldsomt spark i maven da hun var høj gravid men sin første datter, af en af hendes ansatte som ikke tog en fyresedel så pænt, selv om hun havde taget fra kassen. Heldigvis skete der ikke noget med barnet

Anmeld

27. august 2008

Zuzet

Hejsa

Du kan tro jeg nok skal xxxxxx aaaalt hvad jeg kan, jeg har selv 5 heste så ved hvordan du må have det :-(

Håber du skriver når du ved mere?

Og se så at lægge dig ned og slap af og send baby i maven gode tanker, og lad vær at stresse, det skal nok gå!

Er helt sikker på du har haft de uheld der kom i denne omgang så lad du bare vær med at tænke på om der kommer et 3.

De bedste hilsner og xxxxx´ede fingre og tær fra

Lotte, der har 5 børn + 5 Islandske heste

Anmeld

27. august 2008

twinboys

Selvfølgelig vil jeg det...

Mange varme tanker til dig og din hest...

Majbritt

Anmeld

27. august 2008

Marco2

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX

Lad os lige vide hvad de siger. Håber han bliver ok!

AG

Anmeld

27. august 2008

MorCamilla

Jeg krydser også alle mine fingre for at din hest kan klare det...
Puha, sikke en tid du har haft det sidste stykke tid, håber du klare det med oprejst pande...

Jeg ønsker dig (din hest) alt mulig held og lykke og sender en bunke positive tanker afsted til jer...

Knus fra Camilla..

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.