Felix: han begyndte at kravle da han var 9 måneder, med kneerne og albuerne lidt alla "kommando style" ... Men han har gjord det rigtigt på kryds og det var fint med os. Da han var ca 11 måneder begyndte han at kravle rigtigt. Han gik da han var 14 måneder. Han har altid pludre meget, hans pludrery blev bare mere og mere advanceret med tiden
" onclick="doInsertTemplate('<img src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12392.png" style="border: 0" />')" src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12392.png" alt="
" /> Han sagde hans første ord, da han var 10 måneder (næse
" onclick="doInsertTemplate('<img src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12382.png" style="border: 0" />')" src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12382.png" alt="
" />) og derfra gik det stille og rollig. Han var altid meget god sproglig.
Markus: han er begyndt at kravle for nogle få uger siden, lige da han blev 12 måneder. Før har han skubbet sig som en lille regnorm
" onclick="doInsertTemplate('<img src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12400.png" style="border: 0" />')" src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12400.png" alt="
" /> (siden han var ca.11 måneder) Vi ville have den der bevægelse på kryds og til sidst puttede vi om hans mave sådan en anti-skrid vi havde ligende fra en tæppe, så han ikke længere kunne glide på gulvet. Han var godt nok sur, men pludseligt rejste ham op og kravlede rigtigt. Han pludrer også fint. Det har han også næsten altid gjord, den udvikler sig bare til forskellige lyd. Han har ikke sagt noget endu som jeg kunne forstå
" onclick="doInsertTemplate('<img src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12392.png" style="border: 0" />')" src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12392.png" alt="
" />
Begge mine børn har været store som babier og det betyder self. meget. Vi har aldrig prøvet at gå med dem, vi ville gerne, at de kravlede rigtigt først. Bevægelser på kryds er meget vigtigt til hjernen. Flere forbindelser fra højre til ventre siden fra hjernen bliver stærkere af krydset (du kan undersøge om "brain gym") Jo længere de kravler desto bedre er for deres sprog og det kunne vi tydligt set, med Felix. Med Markus prøver vi hellere ikke at gå. Han rejser sig op ved bordet eller stole eller så noget og det er fint, han bestemmer. Men jeg sidder og håber, at han få nogle gode 2 eller 3 måneder, hvor han kan bare kravle og kravle
" onclick="doInsertTemplate('<img src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12405.png" style="border: 0" />')" src="https://media.baby.dk/images/StoredImages/1/12405.png" alt="
" />
Anmeld