TbCp skriver:
Århhh ha haha altså 
Liva sagde igår at de allesammen græder dernede i børnehaven, og jeg spurgte "hvem græder?" ... Liva: "Dem allesammen, så vil jeg ikke lege med dem..... jeg bliver bare hjemme hos mor".... ja ja... lille og udspekuleret 
tror jeg skal til at tænke lidt mere over mine/vores "afskeds-seancer"
Så lige dit indlæg da jeg pt selv står med en grædende søn på knap 3 år hver morgen i børnehaven....
Øvvvvvvv hvor er det hårdt og jeg er selv lige ved at tude når jeg går ud!!!
Han har kun gået i børnehave halvanden uge og kommer også fra en dagpleje. Samtidig kender han ingen, og er en forsigtig dreng.
Jeg ville høre om du fandt nogle gode afleveringstips???
(ved godt Liva er stor nu
) Han er begyndt at sige om morgenen at han ikke vil i børnehave idag - og jeg skal logge ham med ind i børnehaven :-(
Han græder når jeg går
og jeg prøver virkelig at være cool og glad, men mit hjerte hamrer jo nærmest af nervøsitet hver morgen vi skal aflevere
Åh jeg synes det er hårdt!
Når jeg henter ham siger de han har haft en god dag, men han kan dog godt blive ked indimellem hvis han savner mor, men han er nem at trøste igen siger de. Han snakker positivt om børnehaven herhjemme om eftermiddagen og virker rigtig glad og ikke mindst stolt over sine madpakker!
Men hvad skal jeg gøre ellers?? Jeg har måske også tendens til at trække afleveringen ud 

Hvor lang tid gik der før Liva vendede sig til børnehavelivet?
Anmeld