Anonym skriver:
Jeg har tit undret mig over hvorfor der er nogle der føler at de skal "prale" med deres babys vægt. Det er som om at jo større de er jo bedre. Synes tit jeg støder på nogle mødre herinde som forsøger at overgå hinanden når der er tale om deres babys størrelse; "Min vejede 7 kilo da h*n var 8 uger" "Min vejede bare 8 kilo da h*n var 5 uger!!"
Er der status i hvor hurtigt baby tager på? Synes det er noget mærkeligt noget.
Hvordan har du det med dit barns vægt?
Jeg gider ikke nogle haters, så derfor er jeg lige anonym 
Well...Hvis man ikke gider de indlæg, så synes jeg da bare man skal springe dem let og elegant over.. Desuden tror jeg ikke det er pral eller en kamp om at ha det største barn, men ren nysgerrighed om at se hvordan ens barn trives i forhold til andre, rent vægtmæssigt..
Som lillespurv skriver, så har hun et lillebarn, og der er det rart for hende at se når hendes lille Lærke Sofia vokser.. Jeg har et stort barn, og har af og til været ret bekymret for om han var for stor i forhold til sin alder, og derved synes jeg da det er rart at dele det på en side som denne.
Anmeld