Åh gud..... Håber godt nok den forsvinder PÆNT hurtigt!! Ellers bliver jeg sgu da snart gråhåret!
Det tror jeg er meget individuelt - jeg håber at I slipper nemt.
Frejas var mere end 4 uger med hysteri og gråd og pyller 
Vi fandt ud af at vi kunne lindre det lidt nogle gange ved at prøve at gøre tingene anderledes. Prøve at tage hensyn til hvad hun ville istedet for bare at gøre tingene som vi plejede. Meget af hysteriet stammer fra at tingene ikke er som hun synes.
Vi fandt bl.a. ud af at Freja sov bedre indenfor både under og efter dette tigerpring. Hun blev gal over barnevognen og over at hun ikke kunne bevæge sig. I sengen kunne hun sætte sig op og tumle rundt som hun ville og så fik hun lov til det, indtil hun blev træt af det og lagde sig til at sove.
Det var også under dette tigerspring hun begyndte at bruge sine babytegn rigtigt meget - noget som dels gav hende en succesoplevelse midt i alt det hun fandt svært og samtidigt hjalp det hende at hun kan gøre sig forståelig. Hun kommer fx ofte og fortæller at hun har set en fugl, eller beder om at vi sætter musik på og hun begyndte i den periode også at bede om vand hvis vi var inde hos hende om natten og hun var tørstig. Og hun bliver helt vildt stolt, når vi forstår hende.
Prøv at tænke lidt utraditionelt - dels hvad kan I gøre anderledes (nøgleordet er stor pige) og hvad kan I gøre for hende der giver hende en succesoplevelse.
Det var fx under dette tigerspring at vi fjernede bøjlen på hendes trip trap og gik i gang med at lære hende at kravle op ad trapperne (der er gitter for, men når hun skal ovenpå får hun lov til at kravle op med en af os bag sig).
Og ellers så bare hold ud - masser af kys og kram og kærlighed og så må I afløse hinanden så I kan få dampet af indimellem.
Anmeld