man kan godt blive bedøvet hos tandlægen når man er gravid. det er mest rønget billeder som er problemet. Det skal man helst vente med til 2. trimester. Nu ved jeg jo ikke hvor langt du er henne? jeg vil tro at tandlægen vil havet et billed hvor man kan se tanden før de piller den ud, men måske har de et hvis du har fået taget et tidligere
Det kan gøre rigtig undt at få visdomstænder, men måske har du fået bilhulebedænelse det kan man nemlig godt have, hvis man har undt i de bagerste tænder.
Men jeg synes at du skal få en tid hos tandlægen til at få kigget på det, det er bedst at tage det i opløbet, jo før man få taget den ud (hvis den skal ud) jo bedre. det kan nemlig blive sværere at bedøve tanden hvis området er meget iriteret.
Hvis du er meget gravid, skal du huske at sige til tandlægen hvis det ubehaligt at ligge langt ned, for så kan du måske få lov at sidde mere op, så du ikke bliver dårlig.
jeg håber at du kan bruge svaret 
Anmeld