Jeg er træt af mund hakkeri hver dag, jeg er træt af at det er mig der skal stå for det hele, jeg er træt af at jeg aldrig lige får 5 min for mig selv, jeg er træt af at være stresset og rundt på gulvet og jeg er træt af at føle sådan her da jeg er en god mor og skal ikke lyde som om jeg ikke gider mit barn.
Jeg er træt af at faren ikke tager over noget mere, jeg er træt af at hver gang at faren har bare den mindste tid så er det ikke den tid han bruger på at hjælpe til selvom det lige er et ble skift. Jeg er træt af at noget så simpelt som et ble skift skal ende i et skænderi.
Allermest er jeg træt af at jeg ikke føler jeg kan mere og blive ved med at kæmpe, er også en grænse for hvor meget man skal kæmpe. Og lige så mange samtaler vi har om at det skal blive bedre lige så mange skænderier er der og det bliver bare ikke bedre.
Føler mig som alene mor selvom jeg bor med faren.
Ved ikke helt hvor jeg vil hen ud over at kome ud med lidt af det der ligger og nager.
Anmeld