Heidi-Godsk;) skriver:Eva skriver:
For mig handler det om prioteringer...jeg ville aldrig aflevere mine børn mange timer i institution, det mener jeg ikke er sundt for mine børn og det er ikke en sådan barndom de skal have.
Knus Eva
Hej Eva.
Det er jo ikke sjovt som forældre at hører andre skrive at det er usundt for børn at de er mange timer i institution.
Man er jo også nødt til at gå på arbejde. Jeg kunne godt tænke mig at vide hvad du mener mange timer er??Jeg må indrømme jeg tager det personligt når fokk skriver som du gør, for på en eller anden måde fremstiller det de forældre som har lange arbejdetider, meget dårligt.
Heidi
Det skal du ikke...det er bare min overbevisning.
Små børn mener jeg slet ikke burde ud, før de skal, tror på at det er bedst for små børn at deres verden vokser udfra deres trygge base(oplevelser med andre børn med mor og ikke alene en hel dag med andre voksne og børn, kæmpe for at få dækket primære behov osv) i børnehave, men sådan har jeg desværre heller ikke kunne leve.
Min søn er i dp fra 8-12 to dage og 8-14 to dage og det er meget i min verden, for så lille et barn.
Bertram der er 5½ år har et andet behov, men 5 timer for ham og ikke mere pr. dag er det ideelle for mig, min verden og min lille familie. Men det lader sig jo heller ikke gøre dagligt..men en dag om ugen har begge drenge fri (Bertram dog kun hvis han ønsker det.)
Jeg har en gammel bil, bor i et lejet hus, i en billig del af landet....køber ikke dyrt tøj til hverken mig eller ungerne. har ikke dyre vaner, men prioterer som skrevet at mine børn ikke skal præges af andre voksne mange timer dagligt. Kun fordi at det i min verden ikke er godt for mine børn og mig. At nogle vælger anderledes er jo deres valg, men jeg tror bare ikke på at alle de materielle goder som nogle stræber efter, er det som gør mine børn lykkelige.
Der er jo mange der vælger meget anderledes og min måde er jo bare det der er rigtigt for mig....og som jeg tror på.
Knus Eva..
Anmeld