Jeg har brug for jeres råd/erfaringer...
Jeg er nu inde i 8. uge af min graviditet, men lige siden 5. uge har min hud i ansigtet simpelthen været så uren. Jeg har altid været vant til en bums i ny og næ, men det er nærmest store betændte sår 
Jeg synes virkelig, at selvtilliden er helt i bund og har slet ikke lyst til at tage nogle steder, fordi det er så slemt. Bare tanken om at en ny uge starter i morgen, kan slå mig helt ud. Jeg har mest lyst til at grave mig ned herhjemme med tonsvis af vand og håbe på, at det en dag bliver bedre.
Der er ingen, der ved at jeg er gravid (ud over kæresten) og er ikke i tvivl om, at det er forklaringen på mine urene hud. Så når folk har spurgt hvad der er sket med min hud (hvilket flere har gjort) har jeg undskyldt det med at jeg har levet ldt for usundt (selvom jeg spiser varieret, grønt/frugt og drikker masser af vand). Ved ikke om det er super plat, men ØV synes virkelig det fylder meget i mit hoved.
Har nogle prøvet noget tilsvarende, og hvad gjorde I får at afhjælpe situationen. Jeg skal til første lægebesøg på fredag, og hvis det stadig er ligeså slemt tager jeg en snak med lægen omkring det.
Håber på at høre fra jer!
Knus
M
Anmeld