Anonym skriver:
Puha.. står i det største dilemma.. Natten til mortens aften opdagede jeg at min kæreste havde været mig utro, ugen før.. En dag hvor vi havde skændtes og jeg så var smuttet hjem til min mor fordi jeg bare ikke ville finde mig i hans opførsel.
Fandt ud af det fordi jeg vågnede underligt nok op på hans tlf, og følte at der var et elelr andet jeg helst ikk sku se i den. Normalt kunne jeg aldrig finde på at gøre sådanne ting, men ja jeg kiggede. Der fandt jeg så utallige beskeder fra en pige, og opkald som var foretaet hver gang han var på arbejde.
Ud fra det hele kunen jeg se at hun ihvertfald ikke vidste at jeg eksisterede!!
- Så tog mod til og kontaktede hende om morgenen, og heldigvis villle hun give mig svar istedet for bare at smækek på. Hun kunne så give mig ret i mine anelser.. de havde snakket sammen gennem hele vores forhold.. men det var først blevet "noget" Den lørdag han var taget hjem til hende og det var kun sex fra hendes side.
Jeg brød fuldstændig sammen, for havde jo et elelr andet sted håbet på at jeg ville komme til at stå med en lang næse her og at der ikk var sket noget. Konfronterede ham så med det. selvf benægtede han først, og derefter fik jeg historien. Jeg græd, han græd og jeg råbte. Jeg fik snakket med min mor som var klar på at sætte den elt store flytning igang så jeg bare kunne komme væk derfra. Valgte dog at vente lidt da det jeg mest havde brug for var at få svar på en masse ting, snakket det hele ud.
Og nu står jeg så bare her. Han blir ved med at fortælle mig at han virkelig fortryder, at han nu ved at jeeg betyder alt for ham og han ikke ville kunen leve uden mig..
Det er også fint! hvis det da passer.. for hvad gør man, står og skal føde inden få et par mdr. skal man give ham en chance for at bevise det, elelr bar skride for at undgå at han bar holderm ig for nar? For jeg elsker ham virkelig. Han var jo trods alt en af hovedkomponenterne i in "lille familie" drøm..
Vil gerne høre om råd fra andre som muligvis selv har stået i situationen?! tilgav du? eller skred du med det samme..
Hilsen den ulykkelige 
her er stort kram fra mig til dig 
jeg vil først sige til dig, at jeg virkelig føler med dig, og står selv i den situation som du står i..
jeg skal føde om 1½måned, og her i den sidste del af min graviditet, har han været meget mistænksom.. han har gjort nogle ting bag min ryg, og jeg ved, at han stadig lyver overfor mig, men hvad det er, ved jeg desværre ikke.. han er begyndt at gå meget ud, og først komme tilbage sent om aftenen.. vi er aldrig sammen, faktisk sover og spiser vi kun sammen, ellers er vi ikke sammen.. jeg er hjemme hver evig eneste dag, mens han er ude.. han siger godt nok hvad han skal, men det er ting han siger at han skal, om og om igen, og det er løgn.. for eksempel i dag, skulle han ud og klippes ved 17.00 tiden, og kl er snart 22.30 og jeg er stadig alene hjemme.. han kommer altid med dårlige undskyldninger for hvorfor han har været væk så længe..
desuden har han en facebook profil, og msn bruger, som jeg ikke må få koden til.. han tager for det meste computeren med sig på toilettet, og det er så der, at han sidder på facebook, og måske hans msn, og hvem han skriver med, ved jeg ikke, men jeg ved at jeg har GOD GRUND til at mistænke! for han logger aldrig på hans profiler nåpr jeg er tilstede...
hans mobil holder han også godt fast på sig, men han sørger altid for at have tømt sin indbakke og sendte beskeder...
jeg elsker ham, og føler ikke at jeg kan undvære ham, jeg er nærmest afhængig af ham på en måde, men man må nogle gange lægge hjertet lidt til side, og tænke fornuftigt, hvad der er bedst for en selv, og specielt os, der venter os snart!
jeg kan ikke sige, om din fyr vil holde på det han lover, men jeg ved, at når først har gjort noget forkert, kan det sagtens friste igen, især hvis vedkommende ikke har fået en hård straf for det.. allerede 3 måneder efter mig og min mands forhold, bustede jeg ham for at gøre noget træls bag min ryg, og han lovede mig at det aldrig ville ske, og at han elskede mig så meget, og ville ikke miste mig, så det ville aldrig gentage sig, men selvfølgelig gentog det sig, og jeg blev ved 4 gange efterfølgende at buste ham i det samme ting som i starten. foruden den ene ting, har jeg også busted ham i andre ting.. derfor er min tillid til min mand gået helt i stykker.
jeg vil bare råde dig til, at hvis du bliver med ham, og at det gentager sig, eller det viser sig at han har gjort noget i skjul eller løjet med noget stort for dig, så ikk giv ham en chance til.
det er selvfølgelig op til dig, vil du kunne leve med at han har været dig utro? vil det blive til skænderier i fremtiden? stoler du på ham? vil din tillid komme igen, eller ikk?
Disse ting ville jeg selv tænke over hvis jeg stod i lige din situation.
stort kram fra mig