Anonym skriver:
Mig og mine børn skulle være hos mine forældre her på lørdag men kan mærke det bare hænger mig langt ud af halsen skal afsted. Jeg har allermest bare lyst til at være hjemme og hygge Med mine børn og min kæreste min store søn er inde i en lidt svær periode og der er en vis person i min famile som kommer som har mere travlt med drikke bajere end selve julen . Jeg er os gravid så tænker det derfor jeg har det sådan. Men jeg kender mine forældres reaktion og min far har sagt allerede han bliver skide sur hvis jeg aflyser. Men de kan ikke se mine behov for det nemmere være hjemme i julen med små børn. Er jeg bare egoistisk røvhul hvis jeg melder fra ?
Er 33 år men føler bare lige nu jeg er så lille og skal makke ret hvad mine forældre siger. 
Jeg synes slet ikke, der er grund til, du føler dig lille og skal makke ret i forhold til, hvad dine forældre siger. Jeg synes, du i stedet skal føle dig voksen og tage ansvar for ikke at gøre andre voksne kede af det ved at brænde dem af. Hvis det var omvendt, og du blev ked af, at dine forældre overvejede at melde fra i sidste øjeblik, ville det jo heller ikke handle om, at de var små og skulle makke ret, fordi du sagde det - men om, at de ikke ville kunne være bekendt at skuffe dig og dine børn.
Det virker som om, du har fundet et hav af årsager til at melde fra - din søns udfordringer, et familiemedlem, der drikker for meget, din graviditet og dit ønske om at gøre aftenen lettere. Jeg kan simpelthen ikke se, hvordan graviditeten spiller ind, og familiemedlemmet, der drikker, er vel ikke en pludselig opstået forhindring? Hvis jeg fik sådan en byge af begrundelser for et sent afbud fra mit barn, ville jeg opfatte det, som om alting pludselig var galt - og nok også nå frem til, at det vist handlede om generel ulyst.
Jeg synes i øvrigt ikke, det er lettere at være hjemme juleaften - som gæst slipper man for indkøb og madlavning, hvis det ikke er uddelegeret.
Jeg forstår godt, din far bliver skidesur - reelt bliver han jo nok såret og skuffet over at skulle undvære både datter og børnebørn. I mine øjne er det umodent og ubetænksomt at melde fra så sent, med mindre der er én tungtvejende grund. Sæt dig i deres sted - hvordan ville det være, hvis dit barn ikke rigtigt gad dig juleaften alligevel, selv om det var aftalt? Eller hvis din veninde sprang fra en aftale, du havde forberedt og glædet dig til?
Det handler jo ikke kun om dig og din ulyst.
Anmeld
Citér