Anonym skriver:
Vi skal til Kreta til maj.. Uden all inclusive, for min søn er 13 år og vi gider ikke være afhængige af at komme hjem til faste spisetider.
Vi har givet 2200 kr pr mand for en uge med fly, transport og hotel.
Det behøver ikke være dyrt og luksus for at være en god ferie. Vi skal ud og se en masse og have oplevelser der giver minder ind på kontoen, frem for dyrt hotel og det samme mad hele ugen.
Nu er all inclusive jo ikke lig med man skal spise på hotellet
vores hotel på Kreta spiste vi nogengange morgenmad i restauranten andre gange handlede vi selv og lavede i lejligheden. Aftensmad var der noget nyt hver aften hele ugen, og hvis vi ikke gad spise der eller var ude sent, spiste vi jo bare på en restaurant i byen
det jeg var glad for ved all inklusive, var at min søn kunne få is/toast/pomfritter og drikkevarer som han havde lyst i baren ved poolen, særligt drikkevarer og is blev udnyttet da der jo altså skal noget væske ned i varmen. I forhold til prisen vi betalte (differencen til uden) var det hurtigt tjent hjem.
er selvfølgelig en smagssag. Men er bestemt ikke fordi man er bundet til at SKULLE spise der, og mange hoteller sørger for god og forskellig artet mad gennem ugen.
Anmeld
Citér