SOGA skriver:
Ja, det er jeg klar over. Jamen landet ligger således at vi skal dele vores barn på knap 17 måneder. Vi er enige om bopæl, men uenige om samvær. Vi er enige om at hun skal være hos far hver 2. fre.-lø. Altså overnatte. Men det er dagene i mellem vi ikke kan blive enige om. Ingen af os har prøvet at dele så lille er barn, så vi vil sikre os at vi gør det bedst mulige for hende.
Vores den yngste var samme alder som jeres barn, da vi blev skilt. Vores ældste var 3.
Vores samværsordning har med tiden ændret sig, i takt med at børnene er blevet ældre og nu er de selv med på råd.
Da de var helt små og vi lige var blevet skilt, startede vi ud med at de var hos far hver 2. weekend(fre-søn) og hver 2. mandag - tirsdag(modsat uge af hvor han havde weekenden)
Senere da de blev lidt ældre, ændrede vi det til torsdags-søndag(altså fortsat hver 2.) og stadig mandag-tirsdag.
Det blev igen ændret til sammenhængende, for ikke at lave for stort splid i børnenes hverdag. Det kom så til at hedde torsdag-mandag. Det fungerede super godt, særligt fordi børnene ikke skulle igennem afleveringsseancen hos os hver især, men de blev afleveret i børnehaven og hentet af enten min eks eller mig.
Da de blev omkring 7-8 år begyndte de selv at have indflydelse på samværet og hvad de ønskede, så det forsøgte vi at opfylde, men med krav om at det kunne blive fx mandag-mandag(hos far) eller onsdag-mandag(hos far). Grunden til kravet var selvfølgelig så det ikke var fra dag til dag, samt hvis en af dem blev sure på mig, kunne de ikke bare komme til far og omvendt, da det jo ikke løser konflikter.
Anmeld
Citér