Jeg har ikke set en afdød efter selvmord.
Men jeg sad hos min far, da han døde. Jeg har altid troet, at man ikke ville være spor i tvivl om, hvorvidt døden var indtrådt eller ej. Men vejrtrækningen havde været uregelmæssig, og vi var lidt i tvivl - trækker han vejret, eller gør han ikke ? - min svoger hentede en sygeplejerske, og hun sagde, at hun troede, det var sket. Han lå med hovedet lidt nedad og til siden og så fredfyldt ud. Som om han sov.
Da han var blevet gjort i stand og havde fået det tøj på, som han skulle begraves i, var vi inde for at sige det sidste farvel. Der så han straks mere "død" ud - som om sjælen var væk.
Så jeg ser helst billedet af ham for mig, lige da han var sovet ind.
Jeg var med til at synge min svigerfar ude fra sygehuskapellet, hvor kisten stod åben. Han så rigtig pæn ud. Fuldstændiig som om han sov. Det var ikke spor uhyggeligt.
Hvis du er i tvivl, så synes jeg, du skal tale med bedemanden.
Anmeld
Citér