Jeg tænker du bliver nød til st bide i det sure æble og få andre til at hjælpe dig. Få kontaktet hendes forældre, søskende hvad hun nu har. På den måde viser du hende også at når man skal bruge hjælp så må man åbne op.
Du kan ikke klare det alene. Du ender med at gå bed med flaget selv og så er dun veninde helt alene. Så du må have fat i hjælp. Og så må I sammen tale om at hun skal give systemet en chance. Hun skal selv være villig til at få hjælp.
Jeg kan godt forstå du ikke ønsker hun begår selvmord. MEN du alene kan ikke forhindre det. Ingen kan forhindre det. Du kan kæmpe i mod det og du kan forsøge at hjælpe hende men i sidste ende er det op til hende om hun vil tage imod hjælpen.
Om hun begår selvmord er ikke dit ansvar det er hendes. Derfor må du til at være lidt hård og sige kraftigt til hende at NU skal hun sgu give dem der vil hjælpe hende en chance ellers vil du ikke køre hende afsted da det er spild af tid. Gøre det klart at det er HENDES ansvar. Du hjælper hende alt hvad du kan men hun skal selv gøre arbejdes.
Anmeld
Citér