Her føler jeg også nogle gange at vi styrter rundt. Tror desværre at det er meget normalt.
Jeg arbejder skiftende arbejdstider, med morgen/aften og hver anden weekend arbejde.
Noger jeg virkligt godt ka drømme om, at blive bedre til, er det med at få handlet stort ind, en gang om ugen. Men syntes det er "svært" at føre ud i praksis.
Heldigvis er vores store datter snart 10 år og er rimelig selvkørende, hvilket hjælper. Hun går feks til fodbold 2 gange om ugen mandag-onsdag fra 17.30-19. Vi spiser 16.45-17.15, også ka hun få noget extra når hun kommer hjem. Hun ka gå i gang med nem aftensmads forberedelser, inden jeg kommer hjem fra arbejde. Eller måske hun har en legeaftale efter skole.
Alberte har gået til gym en gang om ugen, men de holder sommer pause nu. Hun starter i skole efter sommerferien.
Vi prøver såvidt mulig, at lægges deres fritids aktiviter på samme dage.
Hver torsdag, spiser vi hos min mor, med min søster og svoger.
Min svigermor bor på Fyn, men vi prøver på at se dem hver mdr, hvilket er med overnatning!
Min svigerfar, spiser vi hos ca hver 3 uge.
Legeaftaler prøver vi på at lægge et par timer i hverdagen, endten hos os eller dem, men syntes nu alligevel vi tit ser venner i min friweekend. Men det ka altså lige så godt være en gåtur i skoven, en tur i zoo, Legoland eller andet spontant et par timer.
Når jeg arbejder weekender, er Kærsten god til at holde slappe af hygge.
Men igen så føles det virkelig også bare som om, at tiden flyver fra os. Vh Stine