Men jeg kan godt se problemet.
Feks min svigerinde. Hun får børnepengene men afholder ALLE udgifter til tøj, fritidsinteresser mm til børnene. På det ene tidspunkt havde de aftalt at hun ikke fik dem men at de så bare delte udgifterne. Der kom problematikken så, at han bestemt ikke mente, at det var vigtigt, at børnene fik flere bukser (de havde 2 hver), hun kunne bare vaske oftere.
Der var ingen grund til at de gik til interesser fordi han mente ikke, at det var nødvendigt.
Jakker købte han for små eller for store, brugte og når de så gik i stykker, så ville han ikke betale for nogle nye for han havde allerede afholdt udgifterne til dem en gang. (De gik i stykker efter en uge på den ældste). Han mente desuden at drengen bare kunne have passet bedre på.
Der er rigtig mange af den slags eksempler her hos hende. Og derfor kan jeg da godt være bekymret.. for hvem afgører så hvornår noget er vigtigt? 
Anmeld
Citér