ih jeg må lige ud med mine tanker..
jeg kan godt blive lidt bange og nervøs ift ok18 og min graviditet.
en ting er at jeg udemærket forstår det for jeg er selv en del af det, vores arbejdsplads skal strejke, men kan ikke lockoutes.
men jeg er gravid.. og jeg er sårbar gravid, vi mistede vores datter sidste år sent i graviditeten, meget pludseligt, dvs det indebar en fødsel og derefter begravelse osv. Og en hulens masse sorg, sygemelding og nu en pokkers uudholdelig graviditet fyldt med frygt.
Nu midt i en evt konflikt vil det ramme sammen med mine meget vigtige jordmoder samtaler, det er der hun holder mig oppe, støtter mig og mærker på barnet osv. Og vores fødsels samtale ifm igangsættelse bliver også ramt.
min angst får frit spild pga alt det her nu. Jeg er hele tiden blevet fortalt at de passer godt på mig denne gang og holder ekstra godt øje men nu sker det her. 
Anmeld
Citér