Michfich skriver:
Ja, knæet er vist bare en af mine mens smerte steder - af en eller anden grund 
Det kan meget vel været at det bare er endnu et af kroppens måder at modne sig på. Håber med al den modning at fødslen går hurtigt! 
Jeg er nok også utålmodig pga al ubehaget og ja, ventetiden er godt nok svær selvom der er en ende på det inden længe under alle omstændigheder. Men utålmodigheden er virkelig begyndt at rive i mig. Tak for svaret 
Jeg havde rigtig mange plukveer fra uge 27 så jeg havde virkelig også meget modning og på terminsdagen var jeg inde og blive tjekket og havde ingen livmodeehals og var 1,5 cm. Åben, så jo alt det modning gør en forskel! 
Da jeg så efter midnat begyndte at få de første bittesmå veer gik der "kun" 16 timer før hun var ude og kun de 6 af dem var i aktiv fødsel og 40 min. I pressefase, så af en førstegangs gik fødslen let og elegant og er sikker på alle de plukveer og div. Modning har gjort en forskel
Ihh det er så spændende. Giv endelig en update når der sker noget 
Anmeld
Citér