Vold - skal jeg sige noget?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

3.074 visninger
17 svar
31 synes godt om
26. oktober 2017

WindyWendy

Hej derude!

Jeg står i et dilemma, som jeg har tænkt meget over de seneste uger, og jeg kunne virkelig godt bruge nogle input fra jer kloge kvinder (og mænd)!

Jeg har skrevet en mindre roman nedenfor, og vælger derfor at lave en kort version, til de som ikke kan overskue at læse det hele - den lange version giver et lidt mere dybdegående billede at situationen og dilemmaet


Den korte version:
Jeg fandt sammen med min ekskæreste (C) på et meget sårbart og kaotisk tilspunkt i mit liv, og vi var sammen i cirka 3 år. I starten var det fint, men efterhånden begyndte han at blive mere og mere ubehagelig, manipulerende og dominerende. Det lykkedes ham at knække mig psykisk - han "fangede" mig i forholdet og jeg blev bare en "slave" han kunne gøre med som han ville. Han knækkede min selvtillid, afskar mig socialt og udøvede psykisk terror på mig, udsatte mig for talløse seksuelle overgreb og så var han fysisk voldelig. Jeg gik fra ham (/flygtede) efter en episode, hvor han tæskede mig, låste mig inde på badeværelset, og derefter tvang mig med til et familiearrangement hos hans familie, med truslen om at han ville tage sit eget liv, hvis ikke jeg tog med og lod som ingenting. Samme aften var "vi" intime - uden mit samtykke.

C har nu fået en ny flamme, fra USA, og jeg er i tvivl om hvorvidt jeg skal sige noget til hende - advare hende, så hun ikke risikerer at blive fanget i det samme jeg blev, bare så meget længere fra alt og alle hun kender.
Jeg er ikke jaloux - jeg ønsker aldrig at være sammen med ham igen, og har selv en ny, dejlig kæreste.
Jeg er ikke ude på hævn - jeg er ikke bitter og vred (længere). Min indre stridsøkse er begravet for længst.
Jeg er ikke ude på at ødelægge det de har - jeg håber at han har ændret sig, og at hun aldrig kommer til at opleve den side af ham.
Jeg er blot interesseret i at give hende de redskaber (en heads up) jeg ikke selv havde, fra én kvinde til en anden, så hun som minimum kan reagere og "redde" sig selv længe før jeg gjorde, skulle historien gentage sig.
C er i øvrigt en del af min omgangskreds (ufrivilligt, fra min side), og jeg kommer derfor til at støde på ham i ny og næ, også efter en potentiel informationsudveksling til hans nye flamme. (Jeg er dog ikke bange for at han skal gøre mig noget hvis jeg "sladrer", sådan skal det ikke forstås)

Hvad mener I? Ville I sige noget til hende? Og ville I selv ønske at få det at vide, hvis det var jer?

Den lange version:
Sagen er dén, at jeg for cirka 4 år siden gik fra en kæreste (C) gennem omkring 3 år.

Da jeg mødte ham, var jeg nyligt gået fra (og flyttet fra) min barndomskæreste gennem 5 år, jeg boede på en sofa hos en veninde, og der var generelt ret meget kaos i mit liv, mine følelser og egentlig også lidt min identitet - jeg var forvirret, usikker på fremtiden og følte mig meget ensom, og pludselig stod C midt i mit liv, var sød, kærlig, gav mig masser af opmærksomhed og komplimenter og var MEGET interesseret i mig. Lige noget for en usikker og ensom teenagepige. For selvom han ikke lige var min type og vi ikke havde ret meget til fælles, så var han på daværende tidspunkt et ret godt plaster på såret. Men pga. min usikre situation (tror jeg), blev dét der nok blot skulle have været holdt til at være en "rebound" til et forhold på 3 år.
Vi flyttede ret hurtigt sammen, da min veninde pludselig måtte flytte, jeg stod uden tag over hovedet, og han tilbød at jeg kunne flytte ind hos ham.
I starten var det ret fint, men han begyndte ret hurtigt at udvise nogle ikke så rare tendenser som jeg dog nok underbevidst valgte at overse - han blev (gradvist) mere og mere dominerende, jaloux, besidderisk og kommanderende. Hvor han før nærmest tilbad mig og overøste mig med komplimenter, begyndte han nu at rakke ned på mig, tale grimt om/til mig og langsomt pille mig ned psykisk (medmindre det kunne komme ham til gode, han var yderst gavmild med komplimenterne, når han gerne have "fysisk kontakt"...)

Og det virkede - han fik pillet mig så langt ned og fra hinanden, at jeg begyndte at tro på hans udsagn om mig, og jeg endte med at gå ned med flaget i en kæmpe depression. Efter dét, blev det kun værre - når jeg kigger tilbage, kan jeg se at han udnyttede min svaghed til at få magten.
Han tog min selvtillid med sine ord. Han tog min selvstændighed og mit socialliv - han havde for længst "skaffet sig af" med mine venner og de fleste af mine veninder, men nu begyndte han for alvor at prøve at isolere mig socialt fra de sidste af mine veninder og min familie, ved at nægte at køre mig nogen steder hen (vi boede laaaangt ude på landet, jeg havde intet kørekort og busserne kørte af H til), jeg måtte aldrig få besøg (der var altid en undskyldning), han brugte min samvittighed mod mig, eller ligefrem "truede" med, at hvis jeg alligevel ikke gad at bruge tid med ham, så kunne jeg jo lige så godt finde et andet sted at bo - og i min sårbare tilstand, var jeg RÆDSELSSLAGEN for at skulle være alene, for ikke at have noget sted at bo, for at ingen andre nogensinde ville have mig... for det havde han med held fået mig til at føle.
Han tog min værdighed - han begyndte at tale højt og bredt om hvor flotte andre kvinder var, han påpegede alt det de havde, som jeg ikke havde, han begyndte sågar at kigge på andre kvinder på nettet (I ved hvad jeg mener), både fotos, videoer og live-cam-chats, totalt uanfægtet om jeg var til stede eller ej. Han retfærdiggjorde det med, at mit (ellers ret høje) "drive" var faldet efter at jeg var startet på anti-depressiv medicin, og at jeg ikke længere kunne tilfredsstille hans behov. Jeg følte mig SÅ degraderet, flov og ubrugelig. Jeg var dog ikke så ubrugelig, at jeg ikke blev brugt - ofte. Og når jeg ikke havde lyst, endte det ofte i overgreb.
Jeg følte mig til sidst så lidt værd, at jeg dårligt nok bed mærke i hvor forkert det var når det stod på, hvor forkert det var at han tog så hårdt fat i mig, hvor forkert det var når han holdt mig fast - også uden for soveværelset. Det faldt ham mere og mere naturligt at bruge vold og fysik tvang for at få sin vilje.

Det hele eskalerede en nytårsaften. Vi skulle holde nytår med hans familie, og mens jeg gjorde mig klar, fik jeg gjort ham vred - vidstnok fordi jeg brugte for lang tid. Jeg syntes at hans vrede var urimelig, og vi begyndte at skændes. Jeg prøvede at sætte foden i jorden, men det gjorde ham kun mere vred, og da jeg fortalte ham at jeg ikke ønskede at holde nytår med hans familie, hvis han behandlede mig sådan, knækkede filmen for ham - han tog hårdt fat i mig (så hårdt, at min overarm vitterligt var ét stort blåt mærke, og blev det nærmest omgående), decideret smed mig ned i flisegulvet, og råbte mig ned i ansigtet. Da jeg grædende prøvede at rejse mig, slog og sparkede han mig ned igen. Da jeg hulkende fortalte jeg nu på ingen måde ønskede at deltage i hans familie-nytår (efter at han havde kommanderet mig til at gøre mig klar til at tage afsted), slæbte han mig hen af gulvet hen til badeværelset, hev mig op, og skubbede mig hårdt ind i vasken, hvorefter han låste mig ude på badeværelset, og råbte til mig at jeg ikke blev lukket ud, før jeg ombestemte mig.

Jeg gik i panik og følte mig som et dyr trængt op i en krog, og begyndte at råbe om hjælp, hamre løs på døren, rive og flå i håndtaget, og prøvede at sparke døren op, og fik sparket så hårdt til døren at håndtaget bøjede og var ved at gå fra hinanden - først da, reagerede han - lejligheden var nemlig hans forældres, og mit gæt er, at jeg ikke måtte ødelægge yderligere, da han så ville få et forklaringsproblem overfor dem, og at han i øvrigt var bange for at nogle skulle høre mine råb om hjælp. Han åbnede døren, tog fat i mig, og fortalte mig, at hvis jeg ikke stoppede NU, gjorde mig færdig til at gå og tog med hjem til hans familie (uden at afsløre hvad der var sket, selvfølgelig), så ville han tage sit eget liv.

Han brugte min egen samvittighed imod mig, og med frygten for at der skulle ske noget forfærdeligt, og at det ville være min skyld, lagde jeg en ny makeup, satte mit hår på ny og tog en langærmet cardigan på ud over min nytårskjole, så man ikke kunne se mine forslåede arme.
Jeg tog med, og kæmpede mig igennem aftenen, prøvede at opføre mig eksemplarisk så ingen skulle opdage noget, smilede igennem tårerne, mens mine arme og resten af min forslåede krop brændte.
Jeg var i chok, ydmyget og fuldstændigt tom indeni, og da han om aftenen da vi kom hjem med et smil sagde sagde: "Se, det blev da rigtig hyggeligt!" og i sin fuldskab begyndte at lægge op til at vi skulle "hygge os", lod jeg det bare ske - jeg følte ingenting, jeg tænkte ingenting, jeg "deltog" ikke, jeg ventede bare på at det var overstået og at han ville lægge sig til at sove.
Selv sov jeg ikke ret meget den nat, men da han vågnede havde jeg pakket et taske og var væk.

Det var først den nat, jeg rigtigt så ham, at det gik op for mig hvem han virkelig var, og alt det jeg ikke havde set før, eller i hvert fald havde fortrængt, dæmrede først nu. Det var min øjenåbner - jeg vidste at det aldrig ville blive godt, at alt var bedre end det her, også at være hjemløs og alene, og at jeg fortjente meget bedre.
På underlig vis er der en side af mig der er glad for at det skete, og jeg fortryder ikke som sådan vores forhold - for det lærte mig SÅ meget om mig selv, om mine egne grænser, om hvad jeg er værd, om hvad jeg kan udrette på egen hånd, helt alene, og om andre mennesker, om forhold og om giftige relationer og personer.
Det har selvfølgelig også givet mig nogle problemer med tillid, fysisk og psykisk, jeg kan gå helt i panik hvis mine grænser bliver overtrådt det mindste, eller hvis nogen tager fat i mig eller holder mig fast. Jeg bliver bange når folk råber, og jeg er generelt en smule utryg ved især store mænd, og kan også til tider have problemer med intimitet - men jeg er godt på vej videre, jeg lærer lige så langsomt at stole på folk igen, jeg respekterer i dén grad mine egne grænser nu og ved hvad jeg vil og ikke vil finde mig i, og jeg kender mit eget værd. Jeg føler på mange punkter at jeg er blevet så enormt meget stærkere af det.

Mit store dilemme kommer så her:
C har fået en ny flamme, og jeg er i tvivl om hvorvidt jeg skal/bør/kan tillade mig at "advare" hende?
Ville I advare hende, hvis I stod i min situation? Og ville I ønske at blive advaret, hvis I stod i hendes situation?

Personligt er jeg ikke i tvivl om at jeg gerne ville have været advaret, dengang jeg mødte ham.
Jeg er i tvivl om hvorvidt jeg ville have troet på det og afbrudt forholdet eller have fortsat det, advarsel eller ej, (for han var jo ikke sådan til at starte med) men havde jeg fået fortalt at en anden person havde oplevet noget lignende med ham, er jeg uanset hvad ikke i tvivl om at mine advarselslamper havde blinket væsentligt tidligere i forholdet, og at jeg ville have reageret på dem betydeligt tidligere - for så ville det ikke bare være noget jeg følte at jeg bildte mig selv ind, og mig der var sart, så ville jeg havde kunne genkende nogle ubehagelige udsagt fra et andet menneske, jeg ville have troet på det dér, og jeg ville vide at det formentlig ikke var mig den var gal med.

Dilemmaet bliver yderligere forstærket af det faktum at C's nye flamme er fra USA. Personligt rykkede jeg teltpælene op og flyttede tværs over Sjælland, da jeg flyttede sammen med ham - jeg var meget langt fra min familie og mine venner, og tror også det var derfor han havde så meget held med at få mig isoleret fra alle, men da det gik galt (helt galt), var jeg dog trods alt ikke mere end nogle timer væk fra dem jeg elskede, og nogle der kunne hjælpe mig. Hvis hun potentielt skulle flytte til Danmark (for det bliver ikke ham der flytter, han hader alt andet end Danmark), så vil hun være så ufatteligt langt fra alt og alle - venner, familie, tryghed, flugtmuligheder osv. og han vil have så meget nemmere ved at "fange" hende.

Det skal lige nævnes, for god ordens skyld, at:
- Jeg er på ingen måde "hende den jaloux eks". Jeg ville aldrig igen røre ham med en ildtang, og har i øvrigt været sammen med den sødeste, varmeste, blideste og mest forstående mand i 2 år. Hans diamentrale modsætning på alle punkter, ikke kun ovenstående.
- Jeg er på ingen måde ude på at få hævn. Jeg er ikke bitter, og vil ikke straffe ham - jeg var bitter, bevares, men er det ikke længere. Sket er sket, og det kan aldrig gøres om, så jeg prøver kun at se fremad, ikke tilbage.
- Jeg er ikke ude på at ødelægge deres forhold. Jeg håber rent faktisk at han har ændret sig, og at han vil kunne få et godt forhold (nu eller på sigt), og jeg ved udemærket godt at der er en sandsynlighed for at jeg bare ikke var rigtig for ham, og at han aldrig vil behandle en kvinde sådan igen, hvis han finder den rette. Men der er bare også en sandsynlighed for at han ikke har ændret sig, og at hans næste kæreste vil blive endnu et offer, og det ønsker jeg ikke for nogen.
Jeg ved at en lille del af mig ville dø af sorg, hvis en anden kvinde blev udsat for det samme af ham, og jeg bare havde ladet stå til. Det er altså ikke noget jeg ville gøre hverken FOR ham eller IMOD ham, men noget jeg ville gøre FOR en anden kvinde jeg ikke kender, one woman helping another, ikke med håbet om at det ville ødelægge det de har, men med håbet om at hun som minimum ville være bedre forberedt end jeg var, advaret, og ville kunne handle på eventuelle faresignaler før det gik galt - og med visheden om at jeg havde gjort hvad jeg kunne/skulle/burde.

Et lille twist, som er værd at tage i ménte er, at C er min brors kærestes lillebror. Det vil sige at jeg formentlig (forhåbentlig, for min brors skyld) aldrig vil "slippe" for at se ham - hverken nu, eller efter jeg potientielt havde skrevet til hans flamme, måske fremtidige kæreste. (Jeg kunne godt slippe, jo, men har valgt at holde bruddet og alt derefter pænt og voksent for min bror og hans kærestes skyld, så de ikke skal have det ubehageligt og tage hensyn ved familiesammenkomster osv.) Jeg ser ham derfor jævnligt - jeg ønsker ikke at have nogen egentlig relation med ham, og decideret at tale med ham, men vi hilser høfligt, og KAN sagtens tale sammen om nødvendigt.
Dette er blot til info, en del af historien, men det er ikke fordi jeg er bange eller nervøs for at han ville gøre mig noget, hvis jeg kontaktede hans nye flamme og fortalte hende hvad der skete dengang - han ville nok ikke blive synderligt glad, og nok også blive vred på mig og sende mig nogle vrede sms'er, hvis han fandt ud af det, men han ville jo trods alt vide at det er sandheden, og at det er en del af hans fortid som han må tage med, og prøve at arbejde sig væk fra.


Det var den lange version. Hvad mener I? Ville I sige noget til hende? Og ville I selv ønske at vide det, hvis I var i hendes situation?

Jeg håber I vil tage jer tid til at komme med inputs, og at I kan hjælpe mig med at få vendt det hele, så jeg kan få taget stilling til mit dilemma
- Mange eftertænksomme hilsner fra én med utroligt trætte tastatur-fingre

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

26. oktober 2017

Rockertand

WindyWendy skriver:

Hej derude!

Jeg står i et dilemma, som jeg har tænkt meget over de seneste uger, og jeg kunne virkelig godt bruge nogle input fra jer kloge kvinder (og mænd)!

Jeg har skrevet en mindre roman nedenfor, og vælger derfor at lave en kort version, til de som ikke kan overskue at læse det hele - den lange version giver et lidt mere dybdegående billede at situationen og dilemmaet


Den korte version:
Jeg fandt sammen med min ekskæreste (C) på et meget sårbart og kaotisk tilspunkt i mit liv, og vi var sammen i cirka 3 år. I starten var det fint, men efterhånden begyndte han at blive mere og mere ubehagelig, manipulerende og dominerende. Det lykkedes ham at knække mig psykisk - han "fangede" mig i forholdet og jeg blev bare en "slave" han kunne gøre med som han ville. Han knækkede min selvtillid, afskar mig socialt og udøvede psykisk terror på mig, udsatte mig for talløse seksuelle overgreb og så var han fysisk voldelig. Jeg gik fra ham (/flygtede) efter en episode, hvor han tæskede mig, låste mig inde på badeværelset, og derefter tvang mig med til et familiearrangement hos hans familie, med truslen om at han ville tage sit eget liv, hvis ikke jeg tog med og lod som ingenting. Samme aften var "vi" intime - uden mit samtykke.

C har nu fået en ny flamme, fra USA, og jeg er i tvivl om hvorvidt jeg skal sige noget til hende - advare hende, så hun ikke risikerer at blive fanget i det samme jeg blev, bare så meget længere fra alt og alle hun kender.
Jeg er ikke jaloux - jeg ønsker aldrig at være sammen med ham igen, og har selv en ny, dejlig kæreste.
Jeg er ikke ude på hævn - jeg er ikke bitter og vred (længere). Min indre stridsøkse er begravet for længst.
Jeg er ikke ude på at ødelægge det de har - jeg håber at han har ændret sig, og at hun aldrig kommer til at opleve den side af ham.
Jeg er blot interesseret i at give hende de redskaber (en heads up) jeg ikke selv havde, fra én kvinde til en anden, så hun som minimum kan reagere og "redde" sig selv længe før jeg gjorde, skulle historien gentage sig.
C er i øvrigt en del af min omgangskreds (ufrivilligt, fra min side), og jeg kommer derfor til at støde på ham i ny og næ, også efter en potentiel informationsudveksling til hans nye flamme. (Jeg er dog ikke bange for at han skal gøre mig noget hvis jeg "sladrer", sådan skal det ikke forstås)

Hvad mener I? Ville I sige noget til hende? Og ville I selv ønske at få det at vide, hvis det var jer?

Den lange version:
Sagen er dén, at jeg for cirka 4 år siden gik fra en kæreste (C) gennem omkring 3 år.

Da jeg mødte ham, var jeg nyligt gået fra (og flyttet fra) min barndomskæreste gennem 5 år, jeg boede på en sofa hos en veninde, og der var generelt ret meget kaos i mit liv, mine følelser og egentlig også lidt min identitet - jeg var forvirret, usikker på fremtiden og følte mig meget ensom, og pludselig stod C midt i mit liv, var sød, kærlig, gav mig masser af opmærksomhed og komplimenter og var MEGET interesseret i mig. Lige noget for en usikker og ensom teenagepige. For selvom han ikke lige var min type og vi ikke havde ret meget til fælles, så var han på daværende tidspunkt et ret godt plaster på såret. Men pga. min usikre situation (tror jeg), blev dét der nok blot skulle have været holdt til at være en "rebound" til et forhold på 3 år.
Vi flyttede ret hurtigt sammen, da min veninde pludselig måtte flytte, jeg stod uden tag over hovedet, og han tilbød at jeg kunne flytte ind hos ham.
I starten var det ret fint, men han begyndte ret hurtigt at udvise nogle ikke så rare tendenser som jeg dog nok underbevidst valgte at overse - han blev (gradvist) mere og mere dominerende, jaloux, besidderisk og kommanderende. Hvor han før nærmest tilbad mig og overøste mig med komplimenter, begyndte han nu at rakke ned på mig, tale grimt om/til mig og langsomt pille mig ned psykisk (medmindre det kunne komme ham til gode, han var yderst gavmild med komplimenterne, når han gerne have "fysisk kontakt"...)

Og det virkede - han fik pillet mig så langt ned og fra hinanden, at jeg begyndte at tro på hans udsagn om mig, og jeg endte med at gå ned med flaget i en kæmpe depression. Efter dét, blev det kun værre - når jeg kigger tilbage, kan jeg se at han udnyttede min svaghed til at få magten.
Han tog min selvtillid med sine ord. Han tog min selvstændighed og mit socialliv - han havde for længst "skaffet sig af" med mine venner og de fleste af mine veninder, men nu begyndte han for alvor at prøve at isolere mig socialt fra de sidste af mine veninder og min familie, ved at nægte at køre mig nogen steder hen (vi boede laaaangt ude på landet, jeg havde intet kørekort og busserne kørte af H til), jeg måtte aldrig få besøg (der var altid en undskyldning), han brugte min samvittighed mod mig, eller ligefrem "truede" med, at hvis jeg alligevel ikke gad at bruge tid med ham, så kunne jeg jo lige så godt finde et andet sted at bo - og i min sårbare tilstand, var jeg RÆDSELSSLAGEN for at skulle være alene, for ikke at have noget sted at bo, for at ingen andre nogensinde ville have mig... for det havde han med held fået mig til at føle.
Han tog min værdighed - han begyndte at tale højt og bredt om hvor flotte andre kvinder var, han påpegede alt det de havde, som jeg ikke havde, han begyndte sågar at kigge på andre kvinder på nettet (I ved hvad jeg mener), både fotos, videoer og live-cam-chats, totalt uanfægtet om jeg var til stede eller ej. Han retfærdiggjorde det med, at mit (ellers ret høje) "drive" var faldet efter at jeg var startet på anti-depressiv medicin, og at jeg ikke længere kunne tilfredsstille hans behov. Jeg følte mig SÅ degraderet, flov og ubrugelig. Jeg var dog ikke så ubrugelig, at jeg ikke blev brugt - ofte. Og når jeg ikke havde lyst, endte det ofte i overgreb.
Jeg følte mig til sidst så lidt værd, at jeg dårligt nok bed mærke i hvor forkert det var når det stod på, hvor forkert det var at han tog så hårdt fat i mig, hvor forkert det var når han holdt mig fast - også uden for soveværelset. Det faldt ham mere og mere naturligt at bruge vold og fysik tvang for at få sin vilje.

Det hele eskalerede en nytårsaften. Vi skulle holde nytår med hans familie, og mens jeg gjorde mig klar, fik jeg gjort ham vred - vidstnok fordi jeg brugte for lang tid. Jeg syntes at hans vrede var urimelig, og vi begyndte at skændes. Jeg prøvede at sætte foden i jorden, men det gjorde ham kun mere vred, og da jeg fortalte ham at jeg ikke ønskede at holde nytår med hans familie, hvis han behandlede mig sådan, knækkede filmen for ham - han tog hårdt fat i mig (så hårdt, at min overarm vitterligt var ét stort blåt mærke, og blev det nærmest omgående), decideret smed mig ned i flisegulvet, og råbte mig ned i ansigtet. Da jeg grædende prøvede at rejse mig, slog og sparkede han mig ned igen. Da jeg hulkende fortalte jeg nu på ingen måde ønskede at deltage i hans familie-nytår (efter at han havde kommanderet mig til at gøre mig klar til at tage afsted), slæbte han mig hen af gulvet hen til badeværelset, hev mig op, og skubbede mig hårdt ind i vasken, hvorefter han låste mig ude på badeværelset, og råbte til mig at jeg ikke blev lukket ud, før jeg ombestemte mig.

Jeg gik i panik og følte mig som et dyr trængt op i en krog, og begyndte at råbe om hjælp, hamre løs på døren, rive og flå i håndtaget, og prøvede at sparke døren op, og fik sparket så hårdt til døren at håndtaget bøjede og var ved at gå fra hinanden - først da, reagerede han - lejligheden var nemlig hans forældres, og mit gæt er, at jeg ikke måtte ødelægge yderligere, da han så ville få et forklaringsproblem overfor dem, og at han i øvrigt var bange for at nogle skulle høre mine råb om hjælp. Han åbnede døren, tog fat i mig, og fortalte mig, at hvis jeg ikke stoppede NU, gjorde mig færdig til at gå og tog med hjem til hans familie (uden at afsløre hvad der var sket, selvfølgelig), så ville han tage sit eget liv.

Han brugte min egen samvittighed imod mig, og med frygten for at der skulle ske noget forfærdeligt, og at det ville være min skyld, lagde jeg en ny makeup, satte mit hår på ny og tog en langærmet cardigan på ud over min nytårskjole, så man ikke kunne se mine forslåede arme.
Jeg tog med, og kæmpede mig igennem aftenen, prøvede at opføre mig eksemplarisk så ingen skulle opdage noget, smilede igennem tårerne, mens mine arme og resten af min forslåede krop brændte.
Jeg var i chok, ydmyget og fuldstændigt tom indeni, og da han om aftenen da vi kom hjem med et smil sagde sagde: "Se, det blev da rigtig hyggeligt!" og i sin fuldskab begyndte at lægge op til at vi skulle "hygge os", lod jeg det bare ske - jeg følte ingenting, jeg tænkte ingenting, jeg "deltog" ikke, jeg ventede bare på at det var overstået og at han ville lægge sig til at sove.
Selv sov jeg ikke ret meget den nat, men da han vågnede havde jeg pakket et taske og var væk.

Det var først den nat, jeg rigtigt så ham, at det gik op for mig hvem han virkelig var, og alt det jeg ikke havde set før, eller i hvert fald havde fortrængt, dæmrede først nu. Det var min øjenåbner - jeg vidste at det aldrig ville blive godt, at alt var bedre end det her, også at være hjemløs og alene, og at jeg fortjente meget bedre.
På underlig vis er der en side af mig der er glad for at det skete, og jeg fortryder ikke som sådan vores forhold - for det lærte mig SÅ meget om mig selv, om mine egne grænser, om hvad jeg er værd, om hvad jeg kan udrette på egen hånd, helt alene, og om andre mennesker, om forhold og om giftige relationer og personer.
Det har selvfølgelig også givet mig nogle problemer med tillid, fysisk og psykisk, jeg kan gå helt i panik hvis mine grænser bliver overtrådt det mindste, eller hvis nogen tager fat i mig eller holder mig fast. Jeg bliver bange når folk råber, og jeg er generelt en smule utryg ved især store mænd, og kan også til tider have problemer med intimitet - men jeg er godt på vej videre, jeg lærer lige så langsomt at stole på folk igen, jeg respekterer i dén grad mine egne grænser nu og ved hvad jeg vil og ikke vil finde mig i, og jeg kender mit eget værd. Jeg føler på mange punkter at jeg er blevet så enormt meget stærkere af det.

Mit store dilemme kommer så her:
C har fået en ny flamme, og jeg er i tvivl om hvorvidt jeg skal/bør/kan tillade mig at "advare" hende?
Ville I advare hende, hvis I stod i min situation? Og ville I ønske at blive advaret, hvis I stod i hendes situation?

Personligt er jeg ikke i tvivl om at jeg gerne ville have været advaret, dengang jeg mødte ham.
Jeg er i tvivl om hvorvidt jeg ville have troet på det og afbrudt forholdet eller have fortsat det, advarsel eller ej, (for han var jo ikke sådan til at starte med) men havde jeg fået fortalt at en anden person havde oplevet noget lignende med ham, er jeg uanset hvad ikke i tvivl om at mine advarselslamper havde blinket væsentligt tidligere i forholdet, og at jeg ville have reageret på dem betydeligt tidligere - for så ville det ikke bare være noget jeg følte at jeg bildte mig selv ind, og mig der var sart, så ville jeg havde kunne genkende nogle ubehagelige udsagt fra et andet menneske, jeg ville have troet på det dér, og jeg ville vide at det formentlig ikke var mig den var gal med.

Dilemmaet bliver yderligere forstærket af det faktum at C's nye flamme er fra USA. Personligt rykkede jeg teltpælene op og flyttede tværs over Sjælland, da jeg flyttede sammen med ham - jeg var meget langt fra min familie og mine venner, og tror også det var derfor han havde så meget held med at få mig isoleret fra alle, men da det gik galt (helt galt), var jeg dog trods alt ikke mere end nogle timer væk fra dem jeg elskede, og nogle der kunne hjælpe mig. Hvis hun potentielt skulle flytte til Danmark (for det bliver ikke ham der flytter, han hader alt andet end Danmark), så vil hun være så ufatteligt langt fra alt og alle - venner, familie, tryghed, flugtmuligheder osv. og han vil have så meget nemmere ved at "fange" hende.

Det skal lige nævnes, for god ordens skyld, at:
- Jeg er på ingen måde "hende den jaloux eks". Jeg ville aldrig igen røre ham med en ildtang, og har i øvrigt været sammen med den sødeste, varmeste, blideste og mest forstående mand i 2 år. Hans diamentrale modsætning på alle punkter, ikke kun ovenstående.
- Jeg er på ingen måde ude på at få hævn. Jeg er ikke bitter, og vil ikke straffe ham - jeg var bitter, bevares, men er det ikke længere. Sket er sket, og det kan aldrig gøres om, så jeg prøver kun at se fremad, ikke tilbage.
- Jeg er ikke ude på at ødelægge deres forhold. Jeg håber rent faktisk at han har ændret sig, og at han vil kunne få et godt forhold (nu eller på sigt), og jeg ved udemærket godt at der er en sandsynlighed for at jeg bare ikke var rigtig for ham, og at han aldrig vil behandle en kvinde sådan igen, hvis han finder den rette. Men der er bare også en sandsynlighed for at han ikke har ændret sig, og at hans næste kæreste vil blive endnu et offer, og det ønsker jeg ikke for nogen.
Jeg ved at en lille del af mig ville dø af sorg, hvis en anden kvinde blev udsat for det samme af ham, og jeg bare havde ladet stå til. Det er altså ikke noget jeg ville gøre hverken FOR ham eller IMOD ham, men noget jeg ville gøre FOR en anden kvinde jeg ikke kender, one woman helping another, ikke med håbet om at det ville ødelægge det de har, men med håbet om at hun som minimum ville være bedre forberedt end jeg var, advaret, og ville kunne handle på eventuelle faresignaler før det gik galt - og med visheden om at jeg havde gjort hvad jeg kunne/skulle/burde.

Et lille twist, som er værd at tage i ménte er, at C er min brors kærestes lillebror. Det vil sige at jeg formentlig (forhåbentlig, for min brors skyld) aldrig vil "slippe" for at se ham - hverken nu, eller efter jeg potientielt havde skrevet til hans flamme, måske fremtidige kæreste. (Jeg kunne godt slippe, jo, men har valgt at holde bruddet og alt derefter pænt og voksent for min bror og hans kærestes skyld, så de ikke skal have det ubehageligt og tage hensyn ved familiesammenkomster osv.) Jeg ser ham derfor jævnligt - jeg ønsker ikke at have nogen egentlig relation med ham, og decideret at tale med ham, men vi hilser høfligt, og KAN sagtens tale sammen om nødvendigt.
Dette er blot til info, en del af historien, men det er ikke fordi jeg er bange eller nervøs for at han ville gøre mig noget, hvis jeg kontaktede hans nye flamme og fortalte hende hvad der skete dengang - han ville nok ikke blive synderligt glad, og nok også blive vred på mig og sende mig nogle vrede sms'er, hvis han fandt ud af det, men han ville jo trods alt vide at det er sandheden, og at det er en del af hans fortid som han må tage med, og prøve at arbejde sig væk fra.


Det var den lange version. Hvad mener I? Ville I sige noget til hende? Og ville I selv ønske at vide det, hvis I var i hendes situation?

Jeg håber I vil tage jer tid til at komme med inputs, og at I kan hjælpe mig med at få vendt det hele, så jeg kan få taget stilling til mit dilemma
- Mange eftertænksomme hilsner fra én med utroligt trætte tastatur-fingre



Jeg tror, at hvis du siger noget, så vil det blive opfattet som jalousi, og du vil ikke blive troet. C vil formentligt leve højt på den genvundne magt, han pludselig tror, han har fået over dig - for du er jo jaloux. Han ser, oplever og husker slet ikke situationerne, som du gør det. Han har formentligt været ufejlbarlig, og du har været psykisk uligevægtig og har haft brug for at få fortalt, hvordan du skulle opføre dig - faktisk har du selv bedt om det eller fået ham til at opføre sig sådan........så det hele er din skyld.

Du kommer ikke til at ændre noget, han ender formentlig med en politisigtelse på et tidspunkt, og det er sådan noget, der skal til.

Anmeld Citér

26. oktober 2017

StineW79

Profilbillede for StineW79

Jeg tænker om ik der er mange der ved de her ting, omkring ham? 

Jeg ville tage en snak med din kæreste og dennes lillesøster, hvis ik de ved det. Også tror jeg simpelhen at jeg ik ku holde min mund.

Så jeg ville gi den nye kæreste en advarsel, hvor du måske bare gir hende den korte version! Vh Stine 

Anmeld Citér

26. oktober 2017

ChesireKitty

Nu taler jeg (desværre) af erfaring, når jeg siger at der ikke er den store chance for at denne nye flamme vil lytte og selv hvis hun vil, ville hun selvfølgelig vende den med C - hendes nye og helt fantastiske kæreste - som så vil få vendt hele historien til at det er DIG der er noget galt med og det er sandsynligvis sådan det rent faktisk ér, i hans forskruede hoved.

Da jeg fandt sammen med min eks, var jeg også nede i et meget dybt hul og var, til min store skam, begyndt at lede efter lykken i bunden af en flaske. Jeg fandt den ikke, men jeg fandt min eks. Han var super sød og dejlig og - præcis som du selv beskriver det - så var han godt ikke lige min type, men der var bare denne her karisma over ham der bare gjorde ham lidt mere spændende. Der gik heller ikke længe før vi flyttede sammen, da jeg også stod praktisk taget hjemløs.

Hans eks forsøgte at advare mig. Hun "fangede" mig på et tispunkt hvor jeg var alene nede at handle, før det hele gik skævt og fortalte om hvad han egentlig var for én og hvor forfærdeligt deres forhold havde været. Jeg var - forståetligt, for han var jo så sød?! - meget forvirret og selvom jeg da godt nok lyttede til hende, stod jeg hele vejen og tænkte at der nok var pyntet lidt på historien. Jeg fortalte ham om det, da jeg kom hjem og han grinte af det og fik forklaret det hele væk.

Det gik først rigtig "galt" for mig, da jeg begynde at opbygge mig en vennekreds igen. Det kunne han ikke tåle. Jeg vil helst ikke komme ind på hvad alting indebar, uden muligheden for anonymitet.

Det sluttede med at jeg flygtede derfra efter 2 år, med en lille baby pige i maven.

Allerede under en måned efter, havde han fundet en ny dame, kunne jeg se på Facebook. Jeg var - ligesom du - meget splittet over hvorvidt jeg skulle fortælle hende om det, eller ej, for det sad jo lidt fast at hans eks havde forsøgt med mig og jeg bare havde fejet hende af. jeg besluttede mig for at prøve.

Jeg skrev godt nok bare en besked til hende, uden nogen detaljer eller noget, hvor jeg bare skrev at min eks ikke var så sød en fyr som han udgav sig for at være. Hun skrev ret hurtigt tilbage at jeg bare skulle blande mig udenom, medmindre jeg var villig til at få den abort, nu, og at min eks havde fortalt hende alting(!). Jeg var meget forvirret (af grunde som jeg ikke vil komme ind på), men lod hende være.

Næsten et år senere, skrev hun til mig igen og spurgte om vi kunne mødes. Det var gået for hende, som det var for mig. Hun stod nu også og var gravid og ville gerne væk fra ham, for barnets skyld. Jeg hjalp hende det bedste jeg kunne.

 

Mit råd til dig, TS, er at skrive til denne nye flamme, hvis du er villig til at hjælpe hende, hvis/når det hele falder ned om hovedet på hende, specielt hvis hun ikke har andet netværk her i landet, men forvent ikke at hun tror på dig til at starte med.

Anmeld Citér

26. oktober 2017

Miti's mama

Jeg tror desværre ikke at hun vil tro på dig, netop fordi at du vil stå som 'hende eksen'. MEN, hvis du kan snakke med hans søster, og hun vil høre på dig, så vil jeg sige at sandsynligheden for at den nye flamme vil lytte til hende er en del større. Og helt klart forsøget værd.

Og ja, hvis hun flytter hertil fra USA og intet netværk har her - så forsvinder hun fuldstændig for omverdenen hvis det er det han vil.

Og at han behandlede dig sådan "fordi du ikke var den rigtige for ham", må du aldrig undskylde ham med. Hvis man er med en der ikke er rigtig, så slår man op. Man misbruger dem ikke.

Anmeld Citér

26. oktober 2017

Mor11

Profilbillede for Mor11

Jeg ville gøre det. Ingen lange forklaringer, bare helt kort sige at du inderligt håber han har forandret sig, men du har de her erfaringer fra tidligere som du synes hun skal vide og være opmærksom på.

 

ja hun vil garanteret feje det af og hsn vil bortforklare alt.

Men så har hun en at række ud til hvis det skulle ende galt.. 

min egen kæreste har haft nogen ærgerlige tendenser i starten af vores forhold, og der var jeg meget tæt på at kontakte eksen for at forhøre mig om hvordan deres forhold var - set fra hendes perspektiv. Jeg kendte jo hans version. Jeg gjorde det dog ikke, da han var villig til at arbejde på problemet og godt vidste at det var ham der var galt på den. Det har hjulpet rigtig meget. Vi har ikke haft en ubehagelig situation i over et halvt år nu. Men havde han ikke indvilliget i at gøre noget aktivt, havde jeg spurgt eksen til råds.

Anmeld Citér

26. oktober 2017

Ena

Min veninde levede i nogle år sammen med en ekstrem voldelig mand, som også gjorde skade på deres spædbørn og hans store børn, som han har med en anden kvinde. De store blev i perioder fjernet fra hjemmet pga. volden og et væld af underretninger, men han fik altid charmet sig til at få børnene tilbage. Han er også en ordentlig charmebøf, når det gælder forelskelse og kvinder. Min veninde kontaktede de første fem kvinder, han mødte efter hun endelig kom væk, og advarede dem. Ingen af dem troede på det og blev indtil de selv eller deres børn endte på enten hospitalet eller psykiatrisk skadestue, og så fik min veninde et brev tilbage med beskrivelser af volden og en enkelt bebrejdede hende for, at hun ikke havde gjort mere. Den sjette, der kom i kløerne på manden, kontaktede min veninde ikke. Men hun kontaktede kvindens veninder og fortalte alt, og lod det så være op til dem. Den kvinde slap væk inden det nåede at gå galt. Så det var smart tænkt, fordi man ikke kan have ansvaret for sin eks-kærestes kærester, men samtidig synes jeg det er ansvarligt ikke bare at lade stå til og lade en kvinde lide på samme måde som en selv. Om ikke andet, er de forberedte hvis og når det sker, i hvert fald i den bagerste del af fornuften, som forhåbentlig kommer op til overfladen, når de udsættes for vold og den største forelskelse dermed letter. Hvis de da føler sig nok værd til ikke at finde sig i det 

Den syvende kvinde er desværre så forelsket, at hun har afskåret alle veninder, sin mor og søskende, for at være sammen mad ham. Den type mænd er så sindssygt manipulerende, at det slet ikke er til at fatte.

Anmeld Citér

26. oktober 2017

Flomama

Det er ikke bare sådan  at flytte fra usa til Danmark. Endte  skal de gifte sig og han skal stille et relativt højt beløb som sikkerhed. Eller hun skal studere nogle ganske særlige studier for at få visum. 

Så umidlbart ville jeg slet ikke frygte hun flytter tværs over jorden når det er så omstændig bare for en flirt. 

Anmeld Citér

26. oktober 2017

Mor11

Profilbillede for Mor11

Noget helt andet.. nu havde jeg lige tid til at læse den lange version - ved din bror og kæreste godt hvad han udsatte dig for?? �� Hvis det var min bror der behandlede sin kæreste sådan der, ville jeg sgu ikke udsætte hende for at skulle face ham  til sammenkomster. Ikke engang selvom han er min bror. Faktisk tror jeg ikke engang jeg selv kunne se på ham velvidende at han indeholdt den slags tendenser. Ikke før jeg vidste han fik prof hjælp.! Og jeg ville nok selv advare kommende kærester.. familie eller ej. 

Anmeld Citér

26. oktober 2017

Thilde86

Det lyder virkelig skrækkeligt det du har været igennem med din eks, og jeg forstår godt at du på sin vis gerne vil spare en anden kvinde for det samme som du har været igennem. MEN det er jo ikke sikkert han er sådan længere, det KAN være at han har arbejdet med sig selv, måske jeres brud har været en øjenåbner for ham. Det kan man da virkelig håbe på.

Men uanset hvad så ser jeg to scenarier hvis du fortæller hans nye kæreste det her;

1: Hun tror ikke på dig og går bare til sin kæreste med det, og du gavner ikke deres forhold på nogen måde. Måske kan det endda puste lidt til ilden ved ham, og udløse noget af den gamle opførsel. Men advarslen vil ikke have den hensigt du har med den.

2: Hun tror på dig, og forlader måske kæresten allerede her (og hvad nu hvis han rent faktisk har ændret sig og hun i virkeligheden var den helt rigtige for ham - du udtrykker jo selv at du trods den måde han behandlede dig på, stadig ønsker at han kan være i et godt og sundt forhold og have ændret sig, men det vil du her tage væk fra ham). Det kan også være hun tror på dig, men alligevel bliver og nu bare vil gå og være bange konstant og fare sammen ved den mindste smule hævet stemme eller optakt til uenighed. Og sådan synes jeg ingen fortjener at leve i et forhold. Og igen, hvis han nu har ændret sig, så ville det da være virkelig synd for dem begge, hvis hun konstant gik og var på vagt på den måde over for ham.

Jeg ser altså ingen positive ting ved at du fortæller hende det du var udsat for med ham. For selv hvis han ikke har ændret sig, så finder hun alligevel selv ud af det før eller siden, og så vil din advarsel altså ikke have haft nogen større effekt alligevel.

Nu har jeg selv tidligere været i et forhold, hvor jeg blev psykisk mishandlet og af og til en smule fysisk også, og jeg ved også at nogle mennesker desværre bare bringer de dårlige sider frem i hinanden, så måske det er anderledes i hans nye forhold, det kan man da kun håbe på 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.